Д-р Душепеев, защо избрахте “Европейски демократичен път”?
- Изборът беше взаимен. Това, което ни привлича е стремежа към обединение, към коалиционна култура, към подтискане на личния и извеждане на преден план на обществения интерес.
Освен всичко това, поставено в една свободна рамка на свободни граждани, които се обединяват в името на една определена цел.
Какви са идеите и принципите на сдружението?
-Основните усилия ще бъдат насочени към това, европейските принципи на управление да бъдат сведени на местно ниво. Там, където функционира властта, която е най-близко до проблемите на хората, а именно местната власт.
С кои неправителствени организации ще си сътрудничите и с кои партии можете да намерите общ език?
- Всички, които изповядват подобни виждания на нашите за развитие на общността в Бургас и всички, които пожелаят.
Ще се опитаме да хвърлим мостове до всички партии, които претендират да са десни или имат дясно поведение.
Ще имате ли номинации от Бургас за листата за европарламента?
- Тъй като днес се учреди сдружението няма да имаме достатъчно технологично време да издигнем подходяща кандидатура, но при всички случаи ще работим за кандидатура за кмет и за общински съветници в партньорство с партиите разбира се. Все пак гражданското сдружение не е оторизирано да се явява на избори.
Смятате ли, че ще имате достатъчно технологично време да изградите нови структури и да участвате в местните избори?
- Европейски демократичен път не започва на празно място, то не е някаква куха структура, то се състои от личности, които се интересуват от това, което се случва около тях, критикуват и знаят проблемите на Бургас и естествено имат предложения за тяхното решаване.
При всички случаи те са различни от тези, които ни управляват в момента. Те предлагат друг, алтернативен път.