Предстои сключването на споразумение между Русия, България и Гърция за изграждането на петролопровод, който ще свърже българското пристанище Бургас на Черно море със Солун в Гърция.
Това съобщава специализираният външнополитически бюлетин "Велино дипломатико", издаван от агенция "Велино", известна с достъпа си до италиански правителствени източници, предаде БНР.
Дължината на съоръжението е около 300 километра, а по предварителни изчисления стойността възлиза на 700 милиона евро.
Изграждането му ще позволи доставките на суров петрол от Русия и от новите производители в Каспийско море директно до Средиземно море, като по този начин се избегнат Дарданелите.
Първоначалният му капацитет ще бъде около 15 милиона тона годишно с възможности да стигне до 30 милиона тона на по-късен етап.
Петролопроводът ще стигне до пристанище Солун, където в момента се извършва разширение на един морски терминал.
Той би могъл да се свърже със съществуващия петролопровод Солун-Скопие в Македония, който беше завършен през 2002 г., а вероятно и със Сърбия и даже със северно Адриатическо море.
Сред спонсорите на проекта са Европейската банка за възстановяване и развитие и Черноморската банка в Солун, които вече си сътрудничиха в реализирането на трасето Солун-Скопие.
В случай че бъде постигнато споразумение между трите страни, посочва вестникът, изграждането на петролопровода може да блокира други конкурентни проекти, между които трасетата Костанца-Сърбия-Триест и Одеса-Варшава.