ЕДП и ГЕРБ Бургас се обединиха в екокампания “За прозрачно море-чрез прозрачни договори” . Двете организации настояват за отлагане на ратификацията на договора за изграждане на петролопровода Бургас-Александруполис. Клаузите по споразумението , както и доклада за оценката на въздействието върху околната среда трябва да бъдат публично огласени, обявиха на съвместна пресконференция днес представители на ЕДП и ГЕРБ.
”В реализирането на един такъв сериозен проект, българското правителство дължи обяснение на своите граждани. Липсата на прозрачност поражда опасения, че правителството не е договорило гаранциите срещу рискове от екологична катастрофа и фалит на българската туристическа индустрия по Южното Черноморие”, коментира адвокат Златина Дукова- член на УС на сдружение ГЕРБ. Тя подчерта, че кампанията не е насочена срещу проекта, а срещу липсата на информация за него.
Днес независимите депутати Димитър Абаджиев, Мария Капон и Елеонора Николова внасят парламентарно питане да премиера Станишев, което поставя въпроса за екологичната безопасност при експлоатацията на петролопроводите в района.
Хората на Бургас трябва да са наясно какво печели и какво може да загуби областта от реализацията на този проект , заяви местният лидер на ЕДП Антонио Душепеев.
Обещанието за 1000 работни места, по време на сторителството на наша територия, е несъизмеримо със стотиците хиляди работни места в туризма и рибарството, смятат от двете сдружения. Те призовават всички граждански и браншови организации, местния бизнес да подкрепят екоинициативата.
Декларация в подкрепа интересите на местния туристически и рибарски бизнес ще бъде внесена и в Общинския съвет в Бургас.
Междувременно в Атина руският президент Владимир Путин, премиерите на България и Гърция подписаха тристранното междуправителствено споразумение за нефтопровода Бургас-Александруполис.
Русия притежава 51% от собственика на проекта - Трансбалканският тръбопровод, докато България и Гърция контролират по 24,5 на сто. Три руски държавни компании - Роснефт, Транснефт и Газпромнефт - ще доставят 35 - 50 млн. тона петрол годишно за запълване на петролопровода.