Нови исторически открития очакват археолозите след началото на втория етап от разкопките край Русокастро. Официалният старт ще бъде даден на 2 април. 30 местни жители на община Камено ще бъдат наети на работа за период от пет месеца, след като общината спечели проект, който бе одобрен от социалното министерство, съобщиха от общината.
По предложение на кмета Димитър Которов, Общинският съвет гласува 10 000 лева на фондация “Русокастрон” за втория етап от археологическите разкопки. “Идеята е мястото да се превърне в голям туристически атракцион за наши и чужди туристи”, заяви градоначалникът.
Председателят на фондация Русокастрон Ангел Станков съобщи, че археолозите ще започнат работа по разкриване на крепостните стени.
Ще бъдат направени сондажни проучвания на християнския некропол за установяване на епохата, в която е създаден първия православен храм в Русокастро. Археолозите предполагат, че е построен през V век, но това тепърва трябва да се докаже, поясни директорът на Регионалния бургаски музей Цоня Дражева.
Миналата година по предложение на кмета Димитър Которов, Общинския съвет предостави на фондация “Русокастрон” 60 дка. в местността “Русин камък” за издирването на древен изчезнал град.
Според археолози това е уникално археологическо събитие, а работата по разкопките и разкриването на всички тайни около древното селище може да продължи цели 50 години.
Първите сведения за изчезналия град Русокастро съществуват от преди 2000 г. Има данни, че този град е бил един от трите, които през 1366 година кръстоносците на Амадей Савойски са превзели заедно със Созопол и Поморие.
Разкопките започнаха от крепостта “Русокастрон”, обявена за паметник на културата още през 1965 година. Според историци тя е символа на Второто българско царство.