Полицията запечата храмовете на синода на Инокентий
250 храма в страната, които се владеят от алтернативния Синод на митрополит Инокентий са били затворени тази сутрин след прокурорско постановление. Свещениците са изведи от храмовете с полицията. Прокуратурата е била сезирана от Българската православна църква (БПЦ). Според неврокопския митрополит Натанаил в храмовете са въведени в правото си законните собственици, за да се обслужват от канонично ръкоположени свещеници. Има злоупотреби, те трябва да се изправят, заяви митрополит Натанаил, цитиран от агенция Фокус.
От канонична страна въпросът е разрешен още през 1998 година на православния събор - който не се е върнал в единството на църквата, е извън нея и не може да се ползва с нищо в нея, е позицията на хората на Максим.
Свещениците отец Камен Бараков и епископ Геврасий от църквата "Св. Параскева", която е център на алтернативния синод на Инокентий са били задържани днес в Пето РПУ на МВР, защото според полицията са оказали съпротива на органите на реда. Полицаите не пускат в църквата никого, а множество хора и депути от дясната опозиция организираха протест пред храма. Бившият премиер Филип Димитров, който също е бил разпитван в полицията, заяви, че полицията е принудена от прокуратурата да завладява и запечатва храмовете. Той определи това ставащото прокурорско насилие и произвол.
Депутатите от парламентарната група на ОДС призоваха в парламента за провеждане на нов църковно-народен събор с широко представителство на вярващите, без политическа намеса, без икономически натиск и с максимална отговорнст за съдбата на църквата. Според тях намесата на прокуратурата и полицията води до сериозен риск от насилие. Йордан Нихризов обясни, че приетият през декември 2002 г. с гласовете на управляващото мнозинство и БСП закон за вероизповеданията не разрешава, а задълбочава църковната криза. Според него юридическото утвърждаване на действащия патриарх като единствен каноничен и легитимен представител на БПЦ не води до автоматично преодоляване на църковния разкол, а само поражда илюзия за преодоляване на проблема.
Елиана Масева от ДСБ припомни, че на днешния ден преди две години при манастира "Св. Пантелеймон" край Добринище бе убит отец Стефан Камберов от Банско. Според нея той е една от жертвите на разкола в българската православна църква.
Почти по същото време изявление направиха и Лъчезар Тошев от СДС и Анастасия Мозер от БЗНС-НС. Според тях бруталните действия на органите на реда не са средства, чрез което могат да бъдат решени спорове в духовната общност. Храмовете не са място за насилие, а това е поредният случай на безсилие и хаос, предизвикан от правителството на Симеон, се казва в съвместна декларация на СДС и БЗНС-Народен съюз.
Настояваме да бъдат незабавно спрени действиятана полицията до произнасянето на съда, заяви Лъчезар тошев от СДС. Той припомни, че България е ратифицирала европейската конвенция за правата на човека, чийто чл. 9 не допуска намеса на държавата във вътрешните работи на вероизповеданията. Анастасия Мозер заяви, че напоследък България се превръща не в парламентарна, а в прокурорска република.
В декларация предишният президент Петър Стоянов също изрази възмущението "от бруталните действия срещу свещеници от Синода на дядо Инокентий". Според него запечатването на храмовете е възможно най-неприемливият начин за постигане на църковно единство. Стоянов смята, че такива действия могат да доведат до задълбочаване на разделението между българските православни християни. Част от тях и без това не изпитват силно доверие към много от днешните висши духовници, които по време на комунистическия режим не само, че не бяха истински пастири на своя народ, но и откровено сътрудничеха с една власт, която потъпкваше безцеремонно религиозните права на гражданите, заявява още в декларацията си Петър Стоянов.