Британци предлагат жилищни заеми за имоти у нас
След германците, които от няколко години купуват недвижими имоти най-вече по Черноморието, британците също откриват България, констатира Българската редакция на Би Би Си.
Интересът бил толкова голям, че финансовата компания "Конти файнаншъл сървисис" преди броени дни обяви, че започва да предлага жилищни заеми за покупка на недвижима собственост в България.
Седмица след обявяването на схемата те са получили 50 запитвания и се надяват до края на октомври да отпуснат първия жилищен заем за закупуване на имот в страната ни.
В интервю на Наталия Илиева от Би Би Си старшият партньор във фирмата Саймън Кон обяснява какъв точно продукт предлагат и на кого.
- Създадохме схема, по която се предлагат жилищни заеми до 70% от стойността на имота в България както за британски, така и за небритански граждани.
Заемът, който е в евро, трябва да бъде изплатен до 15 години при лихва 7,5%.
Причината да разработим този продукт беше голямото търсене на имоти в Източна Европа, включително в България.
Всъщност тази година България се очерта като най-популярната страна, за нея сме получили най-много запитвания - около 600.
- Защо според вас британците проявяват такъв голям интерес към български имоти?
- Причините са няколко, но основната е, че българското Черноморие е много популярно сред британците като туристическа дестинация.
Освен това много хора в последно време гледат на България като на възможност за инвестиция, особено след като британският пазар на недвижими имоти достигна невиждани цени и хората се опасяват от крах.
Другите популярни инвестиционни възможности в Испания и Португалия вече доста поскъпнаха и хората се насочват към Източна Европа, която предлага много привлекателни цени.
Търсенето в България е не само по Черноморието, но и в София и в още няколко района.
- Все пак не е ли доста рисковано начинание да се купува имот, който е на няколко хиляди километра от Великобритания?
- Това може да е добра инвестиция, но както казваме на нашите клиенти, преди да направят тази стъпка, те трябва да потърсят юридически съвет от местен адвокат, трябва да направят проучване за състоянието на имота, за да знаят дали имотът може да служи като ипотека за заема.
Това е съветът ни към всички, които искат да навлязат в новия пазар на Източна Европа. Голям е интересът към Полша, Хърватия България, Чехия, Унгария и Румъния.
- Какви проблеми срещате при създаването на новия продукт за Източна Европа?
- Опитваме се да предложим схеми за всички тези страни, които изброих.
Хърватия засега се оказва най-сложният пазар, защото е трудно да се получи право на собственост върху имота.
Сега се опитваме да заобиколим този проблем, като работим направо със строителни предприемачи.
С България също имахме доста проблеми и трябваше много упоритост и настоятелност пред британските финансовите институции, които настояват да получат правото на собственост, докато бъде изплатен заемът, каквато е практиката във Великобритания.
Няма никакви пречки с български граждани, които живеят в чужбина, защото те могат да купуват имоти в България. Проблемите възникват с британски или други граждани.
Единственият начин, по който можем да помогнем, е имотът бъде закупен на името на българска компания, тъй като чужденци не могат да притежават земя в България.