В новините
 
26.07.2004 16:53   Новината е видяна 3699 пъти
Иван Витанов: Законът не позволява да има конфликт между областния управител и представителите на местната власт
1. Отношенията Областен управител- Кмет- Общински съвет са много коментирани. На какво, според вас се дължат недобрите ваимоотношения между тези институции в Бургас?
- Аз не мисля, че има лоши отношения между тези три институции. Или поне ако някой смята така, то това не съм аз. Отношенията са регламентирани от закона и за конфликт не може да се говори. За да не бъда голословен ще посоча само, че Бургаският окръжен съд е този, който отменя решенията на Общинския съвет, а не Областният управител. Сезирам съда, само ако имам съмнения, че някое решение на местния парламент не е правилно. Не съм чувал общинските съветници да се сърдят на съда за това или да има конфликт между съд и общински съвет.
2. А как работите с представителите на местната власт в останалите общини на Бургаска област?
- Подходът на мен като областен управител и екипът, с който работя е еднакъв за всички общини. Ние нямаме различия или някакво специално отношение. Разбира се в чисто личностен план с някои от кметовете се получава по- лесна комуникация, а с други не толкова, но в края на краищата ние сме на постовете си не за да се харесваме, а за да работим заедно.
3. Отношенията между Вас като областен управител и Общинският съвет в Бургас започнаха с фал старт, след като Вие върнахте още първото решение на местния парламент- това за избора на председател. Според статистиката пък, Вие сте областният управител, който е върнал най- мнтого решения на бургаския общински съвет.
- Ами тук важи принципът на пълната и празната бутилка. Това е Общинският съвет с може би най- много незаконосъобразни решения, поне до сега. Нека да оставим съда да преценя, кой орган е бил прав. Но пак искам да подчертая- аз не спирам нищо от това, което общинският съвет приема. Предоставям тази възможност на съда, който преценява какво решение е взел общинският съвет. Критерий, за това кой до колко законосъобразни си гледа работата са решенията на съда, а те не са в полза на Общинския съвет. Над 80% от решенията, които съм атакувал в съда са спрени.
4. Едно от най- коментираните решения, които Вие спряхте чрез съда е за Общинската агенция по приватизация. Дори Ви обвиниха, че по този начин се опитвате да спрете приватизационните процеси в Бургас.
-Бях обвинен, че искам да блокирам и работата на община Бургас, но това е несериозно. Общинската агенция за приватизация трябва да се справи със закона за приватизация и следприватизационен контрол. Когато се подготвят материали за приемане от Общинския съвет, те трябва да са съобразени с изискванията на закона. От там на татък няма да се налага намесата нито на областния управител, нито на съда.
5. Състоянието на някои от общинските фирми е много тежко. Следите ли процесите, които стават в тях?
- Това са търговски дружества. За тях важат правилата на търговския закон. В по- общ план местната политика се прави в местната власт, която се формира от кмета, общинския съвет и администрацията. Областният управител няма правомощия да се намесва. От първия ден, в който съм назначен нито на метър не съм престъпил правомощията си. Нито веднъж не съм се намесил в работите на Бургас, или на която и да е от останалите общини. Разбира се, че следя процесите в общинските фирми. Имам позиция за проблемите, но като гражданин- не като областен управител. До момента, в който тези проблеми не се облекат в решения на общинския съвет, аз нямам никаква законова възможност да се намесвам.
6. Проектозаконът за Черноморското крабрежие е особено актуален. Много от общините се обявиха срещу сегашния му вариант. Какво е
Вашето становище за проекта?
- Това е един много сериозен въпрос. Очаквам през септември проектът да влезе за обсъждане в Министерски съвет. Нуждата от регламентиране на тези отношения със закон е належаща. Според повечето черноморски общини законът е необходим, както и почти всички са на мнение, че реакцията по този въпрос е много закъсняла. Точно този закон ще уреди и отношенията и проблемите по организацията на водното спасяване и медицинското обслужване на плажовете. Сега това се регламентира от наредба, която е от 1996 година. Ясно е, че от тогава до сега ситуацията се измени. Специално за зонирането смятам, че не бива да се фиксират точни граници за двете зони, а де се определят за всяка община по отделно. По този начин ще се зачетат особеностите на всяка от общините. На определени места, Зона А наистина може да бъде такава, каквато е по проект, а в други да бъде по- малка или по- голяма. Просто с конкретното изписване на закона ще даде възможност за индивидуален подход във всяка община.
7. Повечето общини се притесняват, че Министерството на регионалното развитие ще бъде основен разпоредител, а самите общини ще останат встрани от вземането на решения за обекти и места, които са на тяхна територия.
- Не бих казал, че е така. Според проекта към областния управител ще бъде конструиран специален съвет, който включва представители на всички общини. Съветът ще дава становища по застрояването на
Зона Б, по извършването на благоустрояването и инфраструктурните проекти. Така общините ще имат много по- активно участие. Надявам се да се пиеме и предложението, 50% от концесионните такси да остават за общините. Това е една наистина положителна стъпка. В момента в проектозакона е предвидено в общините да остават 30%, но аз лично подкрепям идеята, половината от средствата да остават тук. Това са все неща, които поставят общините в графата на активните учасници в този процес.
8. Министър Соломон Паси съобщи, че две от общините в Бургаска област проявяват интерес към разполагането на военни бази на НАТО или САЩ на тяхна територия. Според Вас удачно ли е разполагането на такива бази в областта?
- Не мисля, че подобни бази биха създали проблеми. Разбира се, че мненията по въпроса са коренно противоположни. След като и самите общини го желаят, обаче е ясно че са отчетени и положителните и отрицателните страни. Това, което видях в САЩ като взаимоотношение между местна власт и ръководствата на такива бази ми дава основание да мисля, че плюсовете са повече. Там всички заинтересовани страни отчетоха преди всичко позитиви от присъствието на подобни структури. Смятам, че тези положителни неща биха могли да се случат и тук. До колкото знам, съвсем скоро и кметът на Равнец е поискал база.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |