В последно време се заговори за следене на онлайн комуникациите и активността на потребителите в Интернет. Срещу полицейщината (в случая е използвана фигуративно тази дума, защото става въпрос за следене на всякакъв вид информация) възропта и сър Тим Бърнарс-Лий, считан за изобретател на Интернет.
Според него е абсолютно некоректно следенето на потребителите и това каква информация те ползват, тъй като тези данни могат да се продават на рекламни, застрахователни и други агенции.
Покажи ми твоите Favourites, за да ти кажа какъв си е стар лаф, който сега набира нова скорост. Волю или неволю всячки сме жертви на спам-а, но едва ли доставчиците, колкото и да се кълнат в преданост на Потребителя ще удържат фронт-а и ще ни гарантират сигурност, защото парите в този Бизнес са Галеми, или ако не са, то те са Много Големи.
Основата на негодуванието на бащата на нет-а е използването от страна на доставчиците на Phorm - софтуер за следене ан активността на потребителите в Интернет, който събира информация най-вече с цел реклама.
Според Phorm "системата им предлага сигурност и предпазва потребителите" от потенциални зарибявки в Интернет.
Потребителите в Интернет обаче предпочитат да се чувстват свободни и несигурни, а защо не и зарибявани.