Заместник министър-председателят и министър на външните работи Ивайло Калфин участва днес в Брюксел в извънредно заседание на Съвета по общи въпроси и външни отношения (СОВВО) на ЕС, посветено на обстановката в Грузия.
Съветът прие заключения, в които приветства предложения от френското председателство на ЕС мирен план и приемането му от Русия и Грузия. Министрите одобриха и шестте принципа, заложени плана, като заявиха очакването си те да се приложат бързо и като се спазва международното право и териториалната цялост на Грузия. Постигнато бе съгласие за изпращане на наблюдатели на ЕС в Грузия, като за целта в началото на септември ВП/ГС на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана ще представи подробен план. Изразено бе и принципно съгласие за изпращане на мироопазващи сили в Грузия – при наличие на мандат на ООН. Съветът подчерта важността на изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите от конфликта райони. До този момент финансовата подкрепа на ЕС се равнява на 1 милион евро.
Министрите приеха и българското предложение за номинирането и изпращането на специален представител на ЕС за конфликтите в Грузия, различен от представителя за Кавказ. Министър Калфин изрази удовлетворението си от факта, че ЕС излезе с активна позиция като фактор за решаване на конфликта в Грузия.
По време на заседанието Ивайло Калфин е декларирал готовността на България за изпращане на хуманитарна помощ и за предоставянето на пристанище Бургас за регионален логистичен център на ЕС за изпращане на хуманитарна помощ на Грузия. Българският външен министър е отправил призив ЕС да преразгледа базата за търсене на разрешение на конфликтите в Черноморския регион - с цел намиране на по-трайни решения. Той е заявил намерението на българската страна да организира конференция на експертно ниво по темата.