България се присъединява активно към Глобалния план за киберсигурност на Международния съюз по далекосъобщения (МСД). На годишната сесия на Съвета на МСД от 7 до 21 ноември 2008 година в Женева, която се председателства от България, въпросите на киберсигурността станаха основен приоритет на съюза. Беше обявен проектът “IMPACT”, който разработва и внедрява инструменти за мониторинг и действия при кибератаки. Проектът започна като публично-частно партньорство през май тази година. В него първоначално се включиха 26 държави, а от бизнеса - водещите анти-вирусни компании като Trend Micro, F-Secure, Касперски, Symantec, чиито президенти участват в Борда заедно с Хамадун Туре – генерален секретар на МСД и Винт Сърф, вицепрезидент на Google.
В рамките на проекта в София ще бъде създаден регионален център за киберсигурност, който да обслужва страните от Югоизточна Европа, включително Русия.
В Женева, българските представители от Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, уточниха с ръководителите на проекта, изграждането на регионалния център, който освен да обслужва оперативно България, ще осигурява и специализирано обучение и семинари за държавите-членки на МСД от региона. Той ще съветва правителствата по отношение на последните тенденции, потенциални заплахи и технологични новости в киберсигурноста. Очаква се с финансова подкрепа от МСД и опита на специалистите на IMPACT, регионалният център в София да функционира пълноценно в средата на следващата година.
Едновременно с поемане председателството на Съвета на МСД, този център ще бъде допълнително признание за активната роля на България за обединяване на усилията на международно ниво за борба с киберзаплахите.
Източник: Държавна агенция за информационни технологии и съобщения