“Чувството за справедливост далеч не се изчерпва с доброто законодателство - то е свързано с манталитета и нагласата на обществото”. Това каза заместник министър-председателят и министър на външните работи Ивайло Калфин днес на международната конференция „Правата на човека – обетованата земя на закона, но и на справедливостта”, която се провежда в хотел „Шератон”.
Конференцията се организира от българския омбудсман Гиньо Ганев в сътрудничество с холандския му колега Алекс Бренинкмейкър. Участие във форума взеха Европейският омбудсман Никифорос Диамандурос, омбудсмани и техни представители от 42 страни от ЕС и Съвета на Европа, както и висши представители на българските институции и граждански организации.
Вицепремиерът Калфин изтъкна в изказването си, че законодателството и точното му прилагане едва ли покриват достатъчно различните разбирания на отделните граждани за справедливост в обществото. Освен това, не винаги обществото и институциите разбират философията на законите и често се търсят вратички, с които той да бъде заобиколен. Като пример, как една добра норма не може да достигне до гражданите, министър Калфин посочи близо 2000-те незаконни регулаторни режими на общинско равнище и заяви, че правителството ще вземе мерки срещу тази практика.
“Чувството за справедливост обхваща и моралните разбирания на обществото. Погледът към моралните категории отвъд законодателството е изключително важен. Затова и ролята на омбудсмана е двупосочна – не само да защитава правата на гражданите, но и да формира определени морално-етични принципи у гражданите,” отбеляза още министър Ивайло Калфин.
Източник: Министерство на външните работи