На проведена на 26 ноември среща в Министерството на труда и социалната политика, Българската стопанска камара предложи на министър Емилия Масларова няколко нестандартни мерки за овладяване процесите, свързани с нарастващата безработица, вследствие световната финансова и икономическа криза.
1. Чрез публично-частно партньорство да се създаде специализирано търговско дружество за квалификация и преквалификация на безработни.
- В дружеството да бъдат назначавани на срочни трудови договори регистрираните в бюрата по труда – като обучаеми (за хората с ниска или нулева квалификация) и като преподаватели (за хората с висока квалификация).
- Дружеството да предоставя за временна заетост на други работодатели работна сила със съответен образователен и квалификационен профил.
- Да бъдат привлечени средства за функциониране на дружеството по Закона за защита при безработица и насърчаване на заетостта (в т.ч. за ограмотяване, за квалификация, за временна заетост), от ОП „Човешки ресурси” (в т.ч. за подкрепа на заетостта на малцинствените групи) и др. източници.
- Отпусканите досега помощи при безработица да се трансформират в трудови възнаграждения, равни на минималната работна заплата, за назначените в специализираното дружество безработни. Да се прекрати изплащането на обезщетения за безработица за лицата, необхванати (по тяхно желание) в дружеството.
2. Да се увеличи с 10% броят на студентите, в съзвучие с решенията на ЕС и Лисабонската стратегия. Това ще създаде условия за подобряване нивото на квалификация на българския човешки ресурс, ще се намали натискът на пазара от безработни млади хора и ще създаде допълнителна заетост в сферата на образованието.
3. Да се въведе задължителен допълнителен едногодишен курс във ВУЗ-овете за изучаване на чужди езици във връзка със съществуващата ниска комуникационна култура на българския елит с европейските структури.
4. С цел осъществяване на горните мерки, да се предприемат необходимите законодателни промени в Закона за защита при безработица и насърчаване на заетостта, Кодекса на труда, Закона за висшето образование и др. нормативни актове.
В срещата участваха представители на работодателските организации и ръководителите на НАП, НОИ и ГИТ.