Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“ - 22 януари (четвъртък) от 16.15 ч. в зала 65 в Софийски университет „Св. Климент Охридски” на:
Моите права в Европейския съюз
Събитие по проект „Място за бъдеще“, в партньорство с UNECO - Университетски клуб за екология и устойчиво развитие на Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Повече информация за събитието:
Като резултат от проведената първа среща на 18 декември 2008 г. в Нов български университет на тема „София - град за хората”, на която присъстваха представители на софийски сдружения, инициативни комитети, неправителствени организации, граждански групи и граждани, Проект „Място за бъдеще” организира последваща дискусия – представяне на тема „Моите права в Европейския съюз”, на която ще бъдат поканени участниците в първата среща, специалисти по европейско право и експерти от Столична община. Този път акцентът ще бъде поставен върху представянето на гражданските права.
Подробно за идеята: Гражданските форуми са инструмент за генериране на идеи и обща работа по актуални проблеми. В община София проблемите на гражданите са много и изключително разнопосочни, но те имат обща допирна точка в лицето на общинската администрация. Градската управа притежава инструментариума за решаване на повечето от проблемите на града. Доста често обаче той се ползва за съмнителни „обществени” каузи и интереси. Реализирането на срещи и форуми, където отделните представители на сдруженията, НПО и гражданските групи могат да се видят, обменят опит и набележат общи действия, е наложително от години. В повечето случаи проблемите и пречките пред отделните групи, организации и отделни граждани са идентични, но всеки стига по собствен път до реализирането на целите и обществените интереси. Гражданското общество в София е будно, то вече може да се похвали с успехи и извоювани каузи. Но има и редица неуспехи и нови проблеми, изискващи нови решения и подходи.
Цел на форума: Да събере на обща дискусия всички граждански организации, групи и отделни граждани за открояване на проблемите на столицата, размяна на идеи и подобряване на комуникацията между заинтересованите страни, за да направим нашия град по-добро място за живот.
В програмата:
ПЪРВА ЧАСТ
16,15 ч. – 16,30 ч.
Откриване на събитието от Панка Бабукова и Петър Димов (UNECO) и Радосвета Кръстанова („Място за бъдеще“) – встъпителни думи и представяне на форума и програмата
16,30 ч.– 16,50 ч.
Измерения на европейското гражданство. Закрила на основните права и свободи. Участие в процеса на вземане на решения в Европейския съюз
Роза Димова, Център за изследвания и политики за жените
16,50 ч.– 17,10 ч.
Как да потърсим гражданските си права
Презентация на Мариета Манева (UNECO)
17,10 ч.– 18,15 ч.
Дискусия с граждански организации, студенти и преподаватели по темата за гражданските права, информираността за тях и тяхната защита, както и практиката на гражданите да потърсят правата си на общинско, национално и европейско ниво
Модератори на дискусията: Радосвета Кръстанова и Гергана Костуркова („Място за бъдеще“)
18,15 ч. – 18,30 ч.
Кафе-пауза
ВТОРА ЧАСТ
ГРАЖДАНСКИ КЛУБ - ФОРУМ ЗА СОФИЯ
18,30 ч.– 18,45 ч.
„София – град за хората“ (18 декември 2008 г.) – обобщение на резултатите от срещата-форум и на възможностите на проекта „Място за бъдеще“ да подпомага граждани
Петър Канев („Място за бъдеще“)
Целта е създаването на база от данни, която обобщава специфичния досегашен опит на участващите в срещата, както и на други активни граждани и сдружения (засега главно на територията на София)
18,45 ч. – 19,15 ч.
Предложение за стратегия за по-нататъшно общуване и взаимодействие на активните граждани на столицата от страна на организаторите – Георги Стефанов, арх. Мартин Микуш, Ростислав Кандиларов („Място за бъдеще“)
19,15 ч.– 20,20 ч.
Други предложения – свободна дискусия с предложения на гражданите и обсъждане на общи проблеми
20,20 ч. – 20,30 ч.
Представяме следващите събития за февруари-март '09 на гражданския форум „София – град за хората“, на проект „Място за бъдеще“ и на партниращите организации по проекта:
1. Среща между активните столични граждани и коалиция За да остане природа в България
2. Замисълът и концепцията на един бъдещ граждански клуб в София
представя арх. Мартин Микуш
3. Дискусия за референдумите в НБУ
4. Представяне на устава на Столична община, с оглед възможностите, които той дава за участие и въздействие на гражданите.
Юлияна Николова (Столична община)
5. Семинар за проблемите с отпадъците и правната уредба в часовете на ас. д-р М. Пейчинова в НБУ
6. Гражданското образование в училищата – проект на доц. Лидия Денкова (НБУ) и Институт „Балкански“
Срещата е отворена за всички, които искат да се включат. Надяваме се да присъстват максимален брой хора, за да има полза от форума.