В новините
 
24.02.2009 23:40   Новината е видяна 4365 пъти
ГРИЙНПИЙС настоява Европейската Комисия да разследва назаконна държавна субсидия за строителство на атомните електроцентрали в България и Румъния

Грийнпийс поиска от Европейската Комисия да започне разследване за незаконно държавно субсидиране за изграждането на два атомни реактора в България и два в Румъния. Екологичната организация смята, че и двете държави нарушават европейското законодателство и европейските норми за конкуренцията. По този начин те ще попречат на развитието на по-устойчив и зелен енергиен сектор.
Българското правителство реши да даде 300 милиона лева (154 мил. евро) на държавната компания НЕК за строителството на АЕЦ „Белене“, както и други 400 милиона лева (205 мил. евро) на Българския Енергиен Холдинг, част от който е НЕК – като процент от тези средства са също предназначени за Белене.(1)Румънското правителство миналата година реши за отдели средства, за да гарантира заем от 220 милиона евро за АЕЦ „Чернавода“, блокове 3 и 4. Освен това то предостави 350 мил. евро от държавния бюджет за закупуването на тежка вода за новата централа, както и 800 мил. евро от Националния фонд за инфраструктура, за да увеличи капитала на държавното дружество „S.N. Nuclearelectrica – S.A“ с цел финансиране на част от неговите 51% в проекта. (2) Според „Грийнпийс“ всички тези инвестиции са нарушение на чл. 87 от договора на ЕК.
Ян Хаверкамп, експерт на „Грийнпийс“ за ЕС, обясни, че екологичната организация има силен интерес да предотврати незаконна държавна помощ за двата проекта. „ Правителствена подкрепа за мръсна енергия като атомната е един остарял подход като цяло, но по-важното е, че България и Румъния  в момента правят първите си стъпки към солидно инвестиране в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. Нечестна конкуренция от страна на ядрения сектор ще унищожи такива инициативи в зародиш.“
„Българското правителство винаги е обещавало, че АЕЦ „Белене“ ще бъде построена без държавни субсидии.“ - изтъкна Деница Петрова от Института за зелена политика, София. „Енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници едва получават някаква подкрепа в тази страна, въпреки че България използва 4 пъти повече енергия за единица БВП в сравнение с останалите страни на ЕС. Подобни субсидии нарушават свободното развитие на нашия енергиен сектор.“

Крисанта Лунгу от „Грийнпийс“ - Румъния коментира: „Особено важно през финансова криза е парите от данъци да бъдат използвани по разумен начин. Атомната индустрия в Румъния е като черна дупка, докато повишаването на енергийната ефективност и въвеждането на възобновяемите енергийни източници ще донесат повече работни места, повече енергийна сигурност и по-бърз достъп до необходими енргийни услуги.“

Румъния подготвя строителството на 2 канадски реактора - CANDU 6, на площадката на „Чернавода“. Проектът ще бъде изпълнен от консорциум, състоящ се от румънската държавна компания S.N. Nuclearelectrica – S.A. (51%), чешката CEZ (9,5%), германската RWE (9,5%), френско-белгийската GdF Suez / Electrabel (9,5%) и испанската Iberdrola (5,5%), както и от стоманения гигант Arcelor Mital (5,5%). Очаква се началото на строителството да е през следващата година.

България подготвя изграждането на руския ядрен дизайн  AES-92 с два реактора VVER 1000/466B. Проектът се изпълнява от НЕК (51%) и германската компания RWE (49%).

За повече информация:
Ян Хаверкамп, Greenpeace ЕС политики мръсна енергия, тел: +32 477 790 416,
e-mail: jan.haverkamp@greenpeace.org

Крисaнта Лунгу, Greenpeace енергийна кампания в Румъния, тел: +40 720 544 000,
e-mail: crisanta.lungu@greenpeace.ro

Деница Петрова, Институт за зелена политика, тел. 0889 880908
e-mail: denitza.greens@gmail.com 
 
Бележки:
(1) Министерски съвет, Постановление № 259 от 27 октомври 2008 г. за предоставяне на средства от републиканския бюджет за закупуване на акции от държавата във връзка с увеличението на капитала на търговско дружество.
Министерски съвет, Постановление № 299 от 08 декември 2008 г. за предоставяне на средства от републиканския бюджет за закупуване на акции от държавата във връзка с увеличението на капитала на търговско дружество.

(2) Hotărâre nr. 691 din 24/06/2008 (Hotărâre 691/2008), Monitorul Oficial nr. 594 din 07/08/2008: Acte similare pentru modificarea şi completarea anexei la Hotărârea Guvernului nr. 643/2007 privind aprobarea Strategiei de selectare a investitorilor pentru realizarea unităţilor 3 şi 4 de la CNE Cernavodă; 
http://www.legestart.ro/Hotărâre-nr-691-din-2008-(MzE0MTk5).htm 

Генерална дирекция Конкуренция на ЕК е регистрирала постъпването на искането за разследване под номер CP64/2009. 
Копия от решенията на правителствата, както и на писмото на „Грийнпийс“ до Европейската Комисия могат да бъдат получени при поискване.





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |