„Общините ще бъдат катализатори за постигане на реални резултати по отношение на енергийната устойчивост и стабилност”. Това заяви заместник – кметът на Община Бургас по евроинтеграция и екология Ивелина Василева в рамките на инициативата „Зелена седмица” 2009 в Брюксел. Участието е по покана на Европейската Комисия и Международната организация „Местни власти за устойчиво развитие” /ICLEI/, в която членува и Община Бургас.
Инициативата се провежда от 23 до 26 юни в Брюксел под мотото „Промяна на климата: действия и адаптиране”. Четири са основните теми, които са поставени за разглеждане в тазгодишното издание – „Политика за климата на ЕС”, „Международно измерение”, „Живот с промяна на климата” и „2050 Визия: общество без въглерод”.
Г-жа Василева бе единственият български представител на община, поканен да говори по темата „Мобилизиране на местните власти” заедно с Председателя на Комитета на регионите Мишел Делбар.
В презентацията си на тема „Местните действия за климата – възможности за преминаване към устойчива енергия” зам.-кметът Ивелина Василева постави акцент върху опита на Община Бургас в проекти, свързани с въвеждането на мерки за енергийна ефективност в обществени и жилищни сгради, разработване на интегриран транспортен план, мониторинг на атмосферния въздух и др.
Г-жа Ивелина Василева представи в семинара и кампаниите, проведени от Община Бургас за противодействие на глобалните климатични промени – ежегодната „Седмица на екологията”, „Ден без автомобили” и кампанията за намаляване употребата на полиетиленови торбички.
Зам.-кметът с ресор евроинтеграция и екология Ивелина Василева разказа още за високата ангажираност на Община Бургас към въпросите за изменение на климата. Тя припомни, че Бургас е сред четирите български общини, които първи подписаха Споразумението на кметовете в Брюксел в началото на тази година, както и разработването на плана за устойчива енергия 2010 – 2020 г. в рамките на проект „Устойчиви сега”.
Европейската инициатива „Зелена седмица” е най-голямото годишно събитие в областта на опазването на околната среда, организирано ежегодно от Дирекция „Околна среда” на Европейската Комисия. В него участват повече от 5 000 представители на местни и регионални власти от Европа, неправителствени организации и медии.