02.09.2009 12:21   Новината е видяна 4257 пъти
Бургаски състезател стана първи в света по плажна борба

Състезателят на клуб по свободна борба „Черноморец Бургас” Димитър Кумчев стана абсолютен шампион на първото световно първенство по плажна борба. Нетрадиционното спортно съревнование се проведе на 29 август в Обзор.

На финала при най-тежките Кумчев, който е и национален състезател, тръшна двукратния бронзов медалист от олимпийски игри Елдар Куртанидзе от Грузия. Първенец на света стана още един българин - Николай Станчев. В категория до 85 кг. той пребори с туш за златото Адем Акбулут от Турция.

Националите ни извоюваха още два сребърни и един бронзов медал. При жените Тайбе Юсеин и Елина Васева станаха втори, съответно в категория до и над 70 кг. Едно стъпало под Елина Васева при тежките остана Ралица Иванова.

Титлите при жените станаха притежание на Изабел Самбу (Сенегал) и Анабел Лор Али (Камерун).

Гости на първото световно първенство по плажна борба бяха президентът на Международната федерация по борба Рафаел Мартинети (Швейцария), председателят на БОК Стефка Костадинова, президентът на родната федерация по борба Валентин Йорданов, заместник-министърът на спорта Лазар Каменов, както и куп именити наши борци - Боян Радев, Петър Киров, Георги Мърков и много други.

Ключови думи: борба, световно първенство, плажна борба,