Делегацията, чийто ръководител е г-жа Неделчева, е съставена от петима представители на ЕП и ще бъде в африканската държава до 17 януари т.г.
В първите дни на наблюдението българският евродепутат проведе срещи с ръководителя на делегацията на ЕС за Судан Карло де Филипи, с посланиците на страните-членки на ЕС, с екипа от наблюдатели на ЕС в Судан и с Ибрахим Кхаир - председател на Комисията за референдум в Южен Судан. Мария Неделчева даде и специална вечеря в чест на Салих Махмуд Осман – судански адвокат, носител на наградата „Сахаров” за 2007г.
Днес чрез директна видео връзка с ръководителя на мисията на ЕС за наблюдение на референдума в Судан Вероник де Кайзер, Мария Неделчева, която в момента е в суданската столица Хартум, ще следи изборната ситуация в гр.Джуба, столица на политически автономния регион на Южен Судан и административен център на суданската провинция Централна Екватория.
До края на мисията Мария Неделчева ще наблюдава изборите в бюрата за вота в Хартум и Джуба и преброяването на резултатите, а на 17 януари, заедно с Вероник де Кайзер, ще дадат съвместна пресконференция за първичните заключения от наблюдателната мисия.
От Судан Мария Неделчева сподели:
„Референдумът протича мирно в северната част на страната и установихме в разговорите си с посланиците на ЕС, че властите ще приемат резултата от вота. Важно е по време на този исторически за континента вот (първо разместване на държавна граница след епохата на деколонизация) да бъдат спазени всички условия, позволяващи на хората в Судан да изразят по демократичен начин своята воля за бъдещето на страната. Важно е и двете части, които са взаимозависими, да продължат да имат добри отношения и да работят заедно в контекста на „след референдума”.
След ден Мария Неделчева и колегите й от мисията на ЕП заминават за Джуба, където ще наблюдават провеждането на вота.
Седемдневният референдум за независимост на Южен Судан ще определи дали богатият на петрол Юг да предприеме стъпки за отделяне от Севера.
Южен Судан провежда референдума в резултат на мирното споразумение от 2005 г., сложило край на 22-годишната кървава гражданска война между двете части на страната.
Ако избирателната активност надхвърли 60%, резултатите от референдума ще се считат за валидни и вероятно ще станем свидетели на създаването на най-новата държава в света.