В новините
 
19.10.2004 11:41   Новината е видяна 6685 пъти
Сергей Станишев, лидер на БСП: БСП много усилено се готви за спечелване на изборите
Водещ: Вероятно се досещате и повода, заради който сме го поканили - освен интереса към една партия, която според социолозите безспорно ще бъде една от водещите в бъдещия парламент и набира сили, а и заради факта, че беше разпънат на кръст от свои съпартийци през тази седмица. Здравейте, г-н Станишев. Благодаря Ви, че приехте този разговор. Искам да започна обаче преди анонсираните теми да Ви попитам за две актуални неща - едното е докладът на ЦРУ за участие на български фирми в оръжейния скандал с Ирак и да Ви припомня съмнението на президента Първанов, че това е един предизборен ход, да кажем, на ЦРУ. Кажете Вашата гледна точка.
Сергей Станишев: Аз моята гледна точка съм я казал в Народното събрание, когато се появи този доклад. Мисля, че в България не се обърна внимание на най-важното, което беше изводът на доклада - това, че Ирак не е имал оръжие за масово унищожаване преди войната. И това потвърждава тезата, която отстояваше БСП, че не може да се подкрепи една война, за която няма международна санкция на Съвета за сигурност на ООН, и една война, която стъпва върху недоказани предположения от гледна точка на международната сигурност. Що се отнася до другите части на доклада, по отношение на т.нар. “Петролгейт” няма нито един нов факт. По същество той цитира публикацията във в. “Ал мада”, чийто източник все още остава неизвестен и крайно съмнителен. Вие знаете, този скандал се разгоря в началото на годината. Ръководството на БСП веднага предприе действия, за да изясни истината. Ние се обърнахме и към посолството на САЩ за информация и подкрепа за разследване на този случай, защото ние знаем, че съвестта на БСП е чиста.
Водещ: Казвате го твърде категорично, г-н Станишев.
Сергей Станишев: Да. Нито един цент не е постъпвал в централата на БСП от Ирак изобщо, камо ли по линия на схемата “Петрол срещу храни”, която, между другото, беше схема, одобрена от ООН. В тази схема САЩ също участваха. Между другото е интересно, че в новия списък са изредени десетки фирми и организации от десетки страни, но навсякъде, където има фирми от САЩ, те са скрити. Но не това е най-важното.
Водещ: А ако излезе нещо, без да сте знаели Вие, ако излезе нещо все пак? Казвате го твърде категорично и заради това...
Сергей Станишев: Казвам, че ръководството на БСП нито по времето на Първанов, нито по мое време е упълномощавало когото и да било да води такива разговори и това е абсолютно точно. Второ, казвам, че никакви пари от Ирак не са постъпвали в БСП. Ако имахме такива средства, които се споменават в съответните доклади срещу толкова милиона барела нефт, БСП със сигурност нямаше да има финансови проблеми. Не е тайна, че ние не сме най-богатата партия в България. Освен това мисля...
Водещ: А за оръжието, последния доклад?
Сергей Станишев: Точно това е другата тема, която не прозвуча достатъчно ясно в българските медии. Нещо повече - ОДС се опита да направи изпреварващ ход, като насочи атаката към президента, към БСП отново, а всъщност новото в доклада по отношение на България е, че български фирми, в това число държавни, от периода на управление на ОДС са правили търговии или са опитвали да изнасят оръжие за Ирак. И това е интересната страна на нещата според мен.
Водещ: А това с БСП не е интересно, така ли?
Сергей Станишев: БСП беше във фокуса на внимание в началото на годината. Знаете, беше създадена парламентарна анкетна комисия, в която присъстват всички парламентарни групи. Бяха извикани шефът на разузнаването, на всички служби, които отговарят за сигурността, и всички те заявиха, че нямат такава информация, нямат такива данни. Нещо повече - част от хората, които са цитирани в този доклад, г-н Василев от “Братя Василеви” е присъствал в тази комисия и е дал обяснение. За мен изобщо е забавно, че той се асоциира с БСП, защото никога не е демонстрирал симпатии към нас политически. Така че всичко това показва колко несъстоятелни са тези обвинения.
Водещ: Крушката винаги си има опашка обаче да знаете, струва ми се.
Сергей Станишев: Добре, намерете ми опашката и веднага ще я отрежем, ако има такава. Аз Ви казвам как стоят нещата и стоя зад своите думи.
Водещ: Ако има комисия “Оръжиегейт”, от нея няма да излезе нищо, което да злепостави БСП?
Сергей Станишев: “Оръжиегейт”? “Оръжиегейт”, ако се създава такава комисия, би трябвало да разследва връзките с Ирак, с режима на Саддам Хюсеин по време на управлението на ОДС. Между другото всички лицензии - и за търговия с оръжие, и за осъществяване на подобни сделки с петрол - са създавани от българските правителства, а не от БСП, от правителството на ОДС, от правителството на НДСВ, защото режимът на тази схема “Петрол срещу храни” се осъществява чрез съответното национално правителство, което придвижва документите на фирмата към Съвета за санкции на ООН и по този начин застава зад съответната фирма.
Водещ: Значи Вие сте абсолютно спокоен като лидер на БСП и че каквото и да се разследва по темата петрол и по темата оръжие, БСП остава чиста?
Сергей Станишев: Да.
Водещ: добре. Сега искам да поговорим за тази част, която особено ме вълнува. Социологическите проучвания казват, че Вие и вашата партия ще има вероятно мнозинството, ще бъде поне най-голямата партия, представена в бъдещия парламент. Сега обаче преди да стигнем до тази част, крайния резултат след изборите, да Ви попитам дали пък не е много трънлив пътят към славата. В този смисъл има ли сериозни вътрешнопартийни противоречия в БСП, които могат да ви препънат, г-н Станишев? Как Вие ги виждате?
Сергей Станишев: Първо, аз никога не смятам, че трябва която и да било партия, в това число и БСП, да се отпуска и да смята, че нещата са в кърпа вързани и с нищо неправене могат да се спечелят изборите, разчитайки на автоматизма. Тези се изложиха, другите се изложиха, дайте сега да пробваме БСП. Това е много коварно нещо и според мен е подвеждащо. Абсолютно съм наясно и ръководството на БСП сме наясно, че спечелването на изборите е много трудна задача, защото срещу БСП ще бъдат хвърлени всички сили - целият политически, финансов, административен ресурс на НДСВ и ние виждаме колко успешно и натрапчиво се прави една ПР-кампания за успехите на НДСВ. Мога отделно да се спря на този въпрос колко фалшиво е всичко това до голяма степен.
Водещ: Защо да е фалшиво?
Сергей Станишев: Ще Ви кажа. Нито един сериозен проблем, който стоеше пред обществото преди 3 години и половина и за които НДСВ поеха ангажимент да решат, не е решен, но в периода преди изборите НДСВ много успешно демонстрира един популизъм. Какво става? В бюджета преднамерено е заложен излишък, формиране на излишък, защото приходите са изначално занижени и към края на годината се формира излишък от 1 милиард лева, който се изразходва без контрола на НС. Вече става ясно, че преди изборите голяма част от тези средства ще бъдат налети в обществото, в икономиката по начин, който ще повиши рейтинга на управляващите, без отново да реши какъвто и да било сериозен проблем. 200 милиона лева за коледни заплати и пенсии, което, разбира се, е хубаво за хората и по този начин иска да приспи тяхната социална чувствителност, да изкарат по-спокойно зимата, която винаги е сезонът на недоволството, до зеленото и тогава вече с оптимистично настроение да подкрепят управляващите. 10 милиона лева за малко демонстрационни проекти, които са близки до хората - боядисване на църква, ремонт на някои читалища, училища от неправителствени организации, формирани по политически признак от ръководството на НДСВ. И те казват ето, ние вършим нещата. А особено в малките градове или селища от много години нищо не е правено по инфраструктурата. 69 милиона лева за ремонт на пътища, за да се покажат също някакви конкретни неща.
Водещ: Но трябва да се ремонтират пътищата.
Сергей Станишев: Трябва, но защо е направено по начин, който е извън контрола на парламента и е извън политическото съгласие за това какво е необходимо за страната. Друг пример е кампанията на г-н Милен Велчев като министър на финансите, който се изживява като министър на образованието сега по някакъв начин. Между другото в бюджета за образование нарастването, което е заложено, е само 0.1%. Ако това е приоритетът, аз не смятам, че този бюджет, който се предлага от правителството, показва такъв реален приоритет. Между другото също така г-н Велчев в началото на мандата официално заявяваше, че образованието не е приоритет на това правителство и спря един проект за компютризация на 400 училища, за които имаше вече гарантирани осигурени пари. Разбира се, прави се много успешен ПР на министър Паси, който едва ли не всяка вечер е на телефона на БНТ и на други телевизии и се изживява като кореспондент на телевизиите, и на много други министри, но без достатъчни конкретни резултати в икономиката. Нека погледнем обективните цифри. Външнотърговският дефицит вече надхвърля за август месец 3 милиарда лева. Очаква се към края на годината той да бъде над 14% от БВП. Освен това дефицитът по текущата сметка наближава 9% от БВП. И двете неща показват, че българската икономика е недостатъчно конкурентноспособна. Ние все по-малко изнасяме и повече внасяме. Това дългосрочно ни поставя в много тежка позиция. Това са само част от нещата, които мога да кажа по този въпрос.
Водещ: Добре, но Вие смятате, че ПР-ът, както го нарекохте Вие, на правителството ще работи срещу Вас, а не вътрешнопартийната опозиция, така ли?
Сергей Станишев: Това е една от формите. Другото, което ще се използва срещу БСП много активно, това е рефренът БСП нереформираната партия и БСП партията, която няма международна подкрепа, което също не отговаря на истината, защото ако погледнем обективните факти, БСП стана пълноправен член на Социалистическия интернационал - най-голямата политическа организация в света, в която членуват и немски социалдемократи, английски лейбъристи, испански социалисти. Ние прескочихме две нива на членство между другото, което само по себе си говори за обективната оценка на световната социалдемокрация за ролята на БСП в страната и за нашия вътрешен демократизъм.
Водещ: И това Ви дава основание да смятате, че няма да изпаднете във вътрешнополитическа изолация?
Сергей Станишев: Това е само един от аспектите. Ние не подценяваме и другия, защото сме наясно, че малка страна като България трябва да има приятели навсякъде по света, ние трябва активно да развием нашите отношения със САЩ като водещ геополитически играч, суперсилата в света. Това не означава, че във всичко трябва да се съгласяваме според мен със САЩ, но БСП държи да бъде предсказуем партньор на САЩ. Именно затова май месец ние бяхме във Вашингтон, делегация на БСП, в която се срещахме с ръководствата и на Държавния департамент, и Съвета за национална сигурност, и в Конгреса, и къде ли не, за да имат представа за нас не от някои от “доброжелателите”.
Водещ: Поехте ли някакви ангажименти, г-н Станишев, тогава в Америка? Поискаха ли нещо от Вас?
Сергей Станишев: В САЩ ние казахме същото, което казваме и в България по всички основни въпроси. Това мисля, че беше важно. Само да приключа по отношение на външните фактори. Третият много важен фактор това са международните финансови институции - Световната банка, МВФ - и с тях ние поддържаме много активни отношения, особено през тази година, в това число и по време на посещението в САЩ. И те видяха от срещите с нас, че ние имаме рационални икономически възгледи, че търсим решение на реалните проблеми пред българската икономика и българската социална сфера. И по много от нещата възгледите ни дори съвпаднаха - и в оценката на икономическото състояние, и в отношение на това какво трябва да се прави. И най-сетне от външните фактори - много важни са отношенията на всяко едно правителство с големите финансови институции. Затова ние планираме през следващите месеци срещи с представители на такива институции частни в България и в чужбина.
Водещ: Кои институции? Само ги избройте.
Сергей Станишев: Ще разберете, когато се проведат. Просто не искам предварително да говоря за тях, но те се подготвят по нашата икономическа програма.
Водещ: Вие имате вече икономическа програма. Аз щях да Ви питам за това.
Сергей Станишев: Имаме основни акценти от тази програма.
Водещ: Защото мнозина казват, че БСП не представя никаква програма 9 месеца.
Сергей Станишев: Дайте да говорим допълнително по тази тема, за да приключим с това какво ще се използва още срещу БСП.
Водещ: Имате ли още нещо ново?
Сергей Станишев: Много неща ще се използват - медийна кампания, удари срещу фигури от БСП. Всички средства ще бъдат пуснати в ход, защото зад управляващите и зад десницата седят и сериозни финансови интереси много често.
Водещ: А зад предаването “На 4 очи” стои един неудобен въпрос, но те са мнозина към Вас. Искате ли да го чуете?
Сергей Станишев: Да. Може ли да приключа първо с тази тема. Тъй като Вие зададохте въпроса за вътрешнопартийните удари. Аз твърдя, че БСП е достатъчно консолидирана като политика, която прави. Освен това винаги съм заемал позицията, че една критика към лидера или към ръководството е здравословна и никога няма да позволя някой да бъде санкциониран или да бъде изхвърлен от политиката заради критика към мен. Но в някои критики, които бяха отправени през последната седмица, 10 дни, има две неприемливи неща. Едното касае БСП като цяло. Не е вярно, че БСП не знае какво прави. БСП много усилено се готви за спечелване на изборите и за управление на страната. Това личи в обсъждането на нашите управленски проекти, което се прави прозрачно, с много широк кръг експерти, публично в НДК и след това ще бъде финализирано, разбира се, със санкция на Висшия съвет, на Конгреса, след като се стиковат различните управленски виждания по отделните проекти, защото всеки експерт е патриот на своята област. Всеки иска да си реши въпросите или на здравеопазването всички, или на образованието всички, или на индустриалната политика. Ние сме реалисти. Знаем, че всичко не може да се реши в рамките на един мандат. Затова след като бъдат предложени тези проекти, одобрени, ще трябва да се стиковат и да се изведат приоритетите за едно управление. Но все пак имаме още 9 месеца до изборите. Аз обаче съм убеден, че на тази основа, върху която работим, ние ще имаме убедителна предизборна програма, достатъчно ясна за българския бизнес, за международните финансови институции и което е най-важното, акцентиращи към реалните проблеми на българските граждани.
Водещ: Кое е второто нещо, с което не сте съгласен, г-н Станишев?
Сергей Станишев: Второто нещо касае лично мен. Тъй като в интервюто на Таня Дончева във в. “Труд” създава едно внушение, че едва ли не в моя живот аз нищо не съм постигнал сам, а всичко е дадено наготово. Това просто не е така. Аз съм израснал в благополучно семейство - това е така. Никой не избира къде се е родил, при какви родители, но има две неща, на които съм научен. Едното е да уважавам труда, а второто - да работя много. И нито съм влязъл в университета благодарение на покровителство или на привилегии. Това може да се провери. Доколкото си спомням, бях първият в класацията сред момчетата. Момичетата винаги са по-напред. Защитил съм диплома и съм получил червена диплома от Московския университет.
Водещ: Какво значи червена диплома за нас, които не...
Сергей Станишев: Това значи диплома с отличие. Защитих дисертация в Московския университет по време на демокрацията, когато моят произход нямаше никакво значение, и спечелих през 1999 г. конкурс на Британския съвет с конкуренция от 200 души за 7 места за 1 година в Англия в Лондонската школа за икономика. Но това не е най-важното. Според мен волно или неволно, ако Таня Дончева се превръща в инструмент на външни интереси към БСП, всеки...
Водещ: Външни интереси?
Сергей Станишев: Външни интереси по отношение на БСП. Тя говори това, което мисли вероятно и няма нищо лошо в това, но има форми на БСП, където се решават тези въпроси.
Водещ: Хайде да продължим още малко с атаките. Така и така сме тръгнали. Вижте и Вие, дами и господа, неудобния въпрос, всъщност поредицата от неудобни въпроси, които задава лидерът на ПГ на “Новото време” Мирослав Севлиевски към г-н Сергей Станишев. Чуйте.
Мирослав Севлиевски: Сергей, слизам по тази стълба и за да ти покажа как бързо ще пада рейтингът на БСП от днес до парламентарните избори. И ти сигурно ще ме попиташ, макар че аз трябва да ти задавам въпроси, защо ще ти пада рейтингът. Веднага ще ти отговоря и ще ти го илюстрирам. В твоето областно ръководство в Бургас има един човек, който се казва Йоан Костадинов, който е кмет на град Бургас от повече от 10 години. Този човек миналата година беше докарал Общината до задължения от 6 милиона. Сега тези задължения са 13 милиона. Доколкото разбирам, той е кандидат да бъде в твоите листи догодина. Това пък ме води да ти задам няколко въпроса още оттук нататък. Защо смяташ, че ще станеш премиер догодина и защо смяташ, че ще получиш всенародната подкрепа, когато не получаваш подкрепа за премиер даже в собствената си партия? Напоследък в твоята партия се чуха доста думи, че не ставаш за премиер. Въпросът е ти знаеш ли за какво ставаш. А също така ползвам тази великолепна възможност, която ми предостави Нова телевизия, да те попитам вярно ли е, че твоята партия и твоята ПГ е готова да подкрепи кандидата на НДСВ за управител на НОИ, човек, който преди години беше свързан с Анастасия Мозер и беше предлаган от нея за управител на този институт? Вярно ли е също така, че при гласуването на предстоящия държавен бюджет поне 4 човека от твоята ПГ ще бъдат в чужбина или пък спешно ще се разболеят?
Водещ: Понеже Мирослав Севлиевски се опитва да изземе ролята на водещия, е задал поредица от въпроси.
Сергей Станишев: Да ми ги напомните, за да не изпусна някой.
Водещ Ще Ви ги напомня, г-н Станишев. Аз си ги записвах сега, докато слушах. Може да отговорите накратко, ако прецените. Ще пада ли рейтингът на БСП.
Сергей Станишев Дали ще пада рейтингът на БСП, зависи преди всичко от самата БСП. Как ще се държи, какво ще прави в следващите месеци. По втория въпрос, който засягаше Бургас, доколкото си спомням.
Водещ Йоан Костадинов. Това е един ваш проблем, общ мисля, с Мирослав Севлиевски.
Сергей Станишев: Аз самият разбирам чувството за хумор на г-н Севлиевски, затова от време на време се закачаме в парламента с шеги, но какво бих му отговорил в същия стил донякъде. Вярно ли е, че “Новото време” проявява такъв интерес към Бургаския регион, защото има икономически интереси в туристическия бизнес. Специално в “Слънчев бряг” АД. И вярно ли е, че много от нещата, които се касират по същество и се правят като пречка от областния управител на Бургас, са свързани именно с интересите на “Новото време”. Само и само в Бургас да не вървят нещата в Общинския съвет, защото много от решенията се блокират от областния управител. Следващият въпрос.
Водещ: А ще кажете ли дали ще бъде в листите Йоан Костадинов на БСП.
Сергей Станишев Това е твърде рано, защото БСП има механизъм за формиране на листите. Освен това...
Водещ: И председателят няма право да си представя как ще изглеждат листите.
Сергей Станишев: Председателят има право на много неща в БСП, но не на всичко. ВС на БСП има право да определя водачите на листите и мястото на коалиционните партньори. Всички други неща ще се решават в много активен диалог с, в това число, между другото, и тези с областните ни ръководства.
Водещ: Следащият въпрос. Ще станете ли премиер, имате ли поддръжка на партията.
Сергей Станишев: Аз съм казал нееднократно моя възглед по този въпрос. Имам една амбиция: БСП да спечели изборите и да управлява страната добре следващите четири години. Това е от голямо значение за България, това е от огромно значение за бъдещето на БСП. Какви хора ще влязат в екипите и кой ще бъде нашият кандидат за премиер, ще стане ясно преди изборите. Казал съм моето разбиране за няколкото варианта. И те ще бъдат обсъдени и решени на легитимните форуми на БСП. А не от г-н Миро Севлиевски. По повод за падащия рейтинг, аз бих му отговорил също така като допълнение. Вярно ли е, че “Новото време” вече толкова се е отчаяло, че няма да влезе в парламента самостоятелно, че търси партньор, към който да се залепи. Например ДСП или някоя друга формация.
Водещ: Ще Ви припомня следващия въпрос на г-н Севлиевски, но понеже темата премиер е интересна. Мога ли да прибавя няколко свои въпроса към тази теза. Знаете, че има една част от Вашата партия, г-н Станишев, Вие вероятно не се заблуждавате, г-н Станишев, която смята, че Вие не трябва да ставате премиер.
Сергей Станишев: Знам.
Водещ: В тази връзка, според Вас, какъв е проблемът. Те смятат, че председателят на партията не трябва да става премиер, заради лошия опит от миналото, или смятат, че Сергей Станишев не трябва да става премиер.
Сергей Станишев: Сигурно има много причини, и едното, и другото, сигурно има и трети съображения по този въпрос. Има няколко варианта, които съм ги казвал. Единият вариант е лидерът на партията да стане премиер.
Водещ: Вие харесвате ли този вариант.
Сергей Станишев: Това е утвърденият европейски вариант. Защото е ясно кой поема отговорността и каква политика се прави. Това има и своите рискове. Защото при проблеми в управлението партията като цяло поема негативите. И те се отразяват върху нея достатъчно сериозно. Именно това беше опитът от 1995-96 г. Другият вариант е някаква фигура като технократ, достатъчно известна личност да оглави павителството, което има своите плюсове, защото отваря по-широко ветрилото, дава по-непартиен облик на правителството и, в крайна сметка, има и своите негативи, или въпросителни.
Водещ: Стоян Александров, Чавдар Кънчев.
Сергей Станишев: По повод личностите ще говорим, когато му дойде времето. Всички се прилепихте към тази фраза. Оказа се много удобна за българския политически елит. Кажете на коя партия, почти година преди изборите, девет месеца преди изборите, казва категорично кои ще са хората в екипите. Защото това означава, че всички противници веднага ще използват всички средства, за да дискредитират тези личности. Този вариант, който споменах, има своите въпросителни. Първо, дали тази личност, този премиер ще прави именно политиката, за която БСП е поела ангажимент. И как ще се осъществява политическият контрол върху дейността на министър-председателя, защото не е тайна, че в България фигурата на премиера е много силна. И институционално, и като традиция. Освен това тази фигура трябва да бъде нечужда на БСП. Да е ангажирана с нашата политика и досега, а не да бъде парашутист - човек, който е атакувал БСП, нашата политика, това, което правим. Освен това тази личност трябва да има сериозна международна подкрепа. А не да бъде неизвестен за външните фактори. Защото както вече казах, в България за всяко правителство е важна външната подкрепа. Тъй като ние сме страна малка по мащаб, в достатъчно сложно икономическо положение и лесно поддаваща се на външен натиск. Това е вторият вариант. Има и други варианти, които, както казах, ще бъдат обсъдени. Нямам намерение да изземам това право на Висшия съвет и нашите форуми, защото това е важен въпрос и ние трябва да сме наясно.
Водещ: А Вие лично кой вариант предпочитате, г-н Станишев.
Сергей Станишев: Предпочитам този вариант, това съм го казвал също така, който ще бъде най-добър за БСП. Нямам лично свръхамбиция да ставам премиер, но ако прецени Висшият съвет, че това е най-добрият вариант, няма да бягаме от своята отговорност.
Водещ: Ще подкрепите ли кандидата на НДСВ за НОИ Валери Апостолов.
Сергей Станишев: Този въпрос не е решен. Във всеки случай няма да подкрепим кандидата, който беше назначен преди това, избран от ОДС г-н Христосков, който управлява НОИ досега и който вероятно ще бъде подкрепен от “Новото време”.
Водещ: Не го харесвате? Чула съм, че е професионалист без да познавам.
Сергей Станишев: Но като контравъпрос бих задал на г-н Севлиевски следния: варно ли е, че Румяна Георгиева, представител на “Новото време” ще бъде кандидат вероятни или за управител, или за подуправител на Сметната палата и какви сделки ще стоят зад това с НДСВ, между “Новото време” и НДСВ, защото на всички е ясно, че без подкрепата на “Новото време” трудно ще мине този бюджет на НДСВ, тъй като имаме правителство на малцинството. И ми е много любопитно какви точно договорености ще се осъществяват между тези две парламентарни групи. Що се отнася до въпроса за нашата подкрепа за бюджета...
Водещ: Точно за Валери Апостолов също искам да ви попитам. Последно ще го подкрепите или не?
Сергей Станишев: Той е по-приемлив вариант за нас, отколкото варианта Христосков. Това е виждане на парламентарната ни група. Естествено при определени условия. Нищо не е гарантирано, защото в крайна сметка не са издигнати официално кандидатурите.
Водещ: Вие няма да издигате своя кандидатура?
Сергей Станишев: Това също ще преценим.
Водещ: Има време?
Сергей Станишев: Да.
Водещ: И следващият въпрос е за приемането на бюджета. Ще подкрепите ли НДСВ наистина чрез отсъствието на няколко Ваши депутати? Сега така се прави подкрепата
Сергей Станишев: Никакви задкулисни сделки няма да правим нито с НДСВ, нито с другите части от опозицията. Ние ще анализираме внимателно предложението за бюджета, защото все още е в твърде начална форма самото предложение, недостатъчно детайлизирано. Ще кажем нашите условия и предложения, но аз не очаквам този бюджет да се различава по нещо значително от досегашните. А както знаете, те не бяха подкрепени от нашата партия, от нашата ПГ. Така че шансовете да подкрепим бюджета според мен, без да изпадам в подробности, не са високи.
Водещ: Въпросът не е чрез гласуване, а чрез отсъствие на депутати.
Сергей Станишев: Казах Ви, задкулисни неща и манипулации няма да се правят. Ще обсъдим този въпрос в ПГ и ще гласуваме така, както реши ПГ и това ще бъде ангажимент на всички народни представители в максимална степен, защото искаме да имаме чиста и ясна позиция. Между другото също по повод бюджета бих искал да акцентирам върху един въпрос, който според мен е важен. Тъй като все по-често аз поне оставам с впечатлението, че политиката се заменя с политиканство и с ПР ходове, с ефектни неща в медиите. Тази седмица БСП обяви нашите предложения по данъчните закони, които са един много важен инструмент за правене на политика и които дават характеристика на това каква политика ще следва например БСП, ако управлява. Това почти не намери отражение в медиите между другото, което за мен е странно, но сигурно има своите обяснения. В тези наши предложения ние се опитахме да намерим баланса между необходимостта от една по-окуражаваща инвестициите и растежа политика, икономическа, данъчна политика и социалната справедливост, което е естествено за една лява партия. Така например ние продължаваме да подкрепяме нашето предложение, което беше още през 2001 г. заявено преди изборите, че трябва да има 15% данък върху печалбата на фирмите, което е съществено намаление, но само по себе си това не дава гаранции за инвестиционен растеж, което е важно за българската икономика. Затова ние предлагаме нулев данък върху реинвестираната печалба, защото българската икономика трябва да се подготви за много сериозния конкурентен натиск в ЕС. Необходими са нови инвестиции в производство. Това е нашият ход. Освен това смятаме, че дейността на едноличните търговци, особено тези по Патентния данък, трябва да се приравни към дейността на останалите икономически субекти, а не тяхната бизнесдейност да се облага като личен доход едва ли не. Тези неща трябва да се разграничат - икономическата дейност и личният доход, защото това също създава сериозни проблеми пред тази част от бизнеса, особено малкия и среден бизнес. Ние, за разлика от правителството, смятаме, че трябва да има едно по-прогресивно облагане на хората с по-високи доходи.
Водещ: Нали сте левица.
Сергей Станишев: Ние сме левица, да и това според мен е социално справедливо. Подкрепяме затова необлагаемият минимум да бъде 150 лева, но не смятаме, че от 250 лева нагоре трябва да има плосък данък. По това се различаваме също така от правителството. Това е във връзка с бюджета. Мисля, че е важно, тъй като в това личи философията на политиката, която смятаме да правим. И връщайки се отново към въпроса, който Вие зададохте за лидерите, екипите и т.н., мисля, че в крайна сметка фигурите са важни, но те не са всичко. Важна е политиката, която ще се прави. И всички тези дискусии в медиите 9 месеца преди изборите, концентрирани най-вече към БСП, подменят същността. За нас е важно управленските проекти и ще намерим хората, които ще ги реализират в реалните условия на управлението.
Водещ: Все пак да Ви приканя към една лична откровеност - проблем ли е за една партия и за Вас лично, ако зам.-председателят на БСП каже, че партията ви не е лидерска. Проблем или не е проблем това?
Сергей Станишев: Това е най-проблемно, защото БСП действително не е лидерска партия. НДСВ не може да съществува без министър-председателя Симеон Сакскобургготски. Аз не вярвам, че Демократи за силна България ще имат ясна идентификация и физиономия без Иван Костов. БСП винаги е била много по-голяма организирана партия със свои традиции със свой вътрешен демократичен живот. И БСП е оцелявала и благодарение, и въпреки своите лидери в ситуации, просто защото има огромни традиции в нея. Тя винаги е била близко до хората, каквото и да се приказва. От всички български партии тя е най-близо до техните проблеми. Въпреки че ние си имаме много кусури, те се знаят, ние не ги крием. В крайна сметка аз винаги съм вярвал, че лидерът трябва да работи в екип. Един човек не може да промени нищо, не може да свърши цялата работа, не може да бъде компетентен във всичко. Затова моето разбиране за лидерство на партията е да има достатъчно активен вътрешен диалог, да има споделяне на отговорностите и формиране на позициите заедно и осъществяване на това, зад което БСП застава.
Водещ: Понеже тръгнахме оттам, ако БСП дойде на власт, докъде и как ще стигне, нека да чуем едни опасения, според мен, Вие ще прецените и ще кажете точно как ги чувствате - думите на бившия президент Петър Стоянов и на министъра на външните работи Соломон Паси, изречени по повод евентуалното управление на левицата в бъдеще миналата седмица в студиото на Нова телевизия в предаването “На 4 очи”.
Петър Стоянов: Аз имам само едно опасение. Лично аз мисля, че няма да бъде най-добрият вариант за България, имайки предвид този изключително важен предприсъединителен период България да бъде управлявана от едно ляво правителство. Да ме извините за директността, с която го казвам, не защото не вярвам на една част от управленския елит в БСП. Има хора, които са проевропейски настроени, аз се страхувам обаче, че посткомунистическият и носталгичният електорат на БСП може да даде възможност на своите лидери да реализират амбициозната програма, която най-вероятно ще ни представят преди изборите, поради добре известни причини. Ето защо на мен ми се струва, че периодът за присъединяване на България към ЕС от политическа гледна точка е дори по-важен от периода на първите години след присъединяването, който също ще бъде достатъчно тежък и затова трябва много отговорно да се подхожда към следващите избори, включително в контекста на бъдещото ни присъединяване към ЕС.
Соломон Паси: В момента има една конкретна рамка, която трябва да бъде продължена. За тази рамка трябва конкретен екип от конкретни хора. Опасявам се, че не виждам никъде из другите политически сили подобен екип. Подобен екип имаше в голяма степен в средите на СДС през 2001 година, но след като се раздели СДС на три основни части между г-н Костов, г-жа Михайлова и г-н Софиянски, този екип се раздели както между тези три части, така и четвърта голяма част дойде към НДСВ. Това от страната на СДС. От страната на БСП г-н Станишев е наистина много симпатичен, чаровен, мил, млад човек, той има същите качества, които избирателите вярваха, че има и неговият предшественик Жан Виденов, но за съжаление около него няма екип. Той се опира на същия екип, на същите структури, на които се опираше и Жан Виденов. Точно поради това не виждам шанс за възможност такъв екип да проведе реформите, които ние започнахме. По-точно реформите, които ние продължихме.
Водещ: Вие частично отговорихте на тези въпроси, ми се струва, г-н Станишев.
Сергей Станишев: И на мен.
Водещ: Смятате ли, че има какво да допълните? Все пак страхът, че БСП ще промени външнополитическата ориентация на страната.
Сергей Станишев: Страхът винаги е оръжие на слабия, която няма друго какво да каже. Аз мисля, че има национално съгласие за това, че членството в ЕС е национален приоритет. Между другото, молбата за асоцииране към ЕС беше подадена именно от правителството на БСП през 95-та година, ако не се лъжа. Но има разлики, нюанси, които са съществени в подхода, в членството, в интеграцията в ЕС от страна на десницата и на левицата. Г-н Петър Стоянов каза, че отговорният подход е изключително важен, че тези няколко години ще бъдат от ключово значение за това дали ние ефективно и успешно ще се интегрираме. Това е така. Но каква е практиката на две последователни десни правителства в това отношение? Първо, според мен, те не успяха като преговорите в достатъчна степен да отстоят нашите национални интереси. И най-яркият, макар и тъжен пример, е подходът им към бъдещето на АЕЦ “Козлодуй”, особено 3-и и 4-и блок. България имаше много аргументи, експертни, външни на Международната агенция за атомна енергия, партньорската проверка на ЕС, че тези два блока отговарят на международните стандарти, не пожелаха да се борят и да защитават.
Водещ: Щяхте ли да запазите ...
Сергей Станишев: Не само, ние направихме всичко възможно и продължаваме да правим всичко възможно пред нашите партньори, пред европейските правителства, да обясним българската кауза в този случай.
Водещ: Вашите избиратели все още вярват, че ако дойдете на власт, вие ще запазите АЕЦ “Козлодуй”. Това е една анкета на редактора на предаването Мира Христова за предно предаване.
Сергей Станишев: Ще коментирам после. Знаете ли какво ми отговарят европейските партньори, в това число и правителството.
Водещ: Какво ви отговарят?
Сергей Станишев: Вашите аргументи са много сериозни, те заслужават внимание, но вашето правителство не поставя въпроса. Освен това ние извоювахме една позиция на Европейския парламент, още преди приключване на главата “Енергетика”, която беше много по-пробългарска, отколкото позицията на българското правителство. Казвам го със съжаление, не за да атакувам един или друг деятел на правителството. Ние казахме, че сега е моментът, времето изтича да се постави въпросът пред нашите европейски партньори, пред Европейския съвет, където са правителствените и държавни ръководители, преди да се закрие всичко с договор, който трябва да се подпише. Защото ако не се направи сега, тогава после, действително въпросът ще стои така - или членство в ЕС, или АЕЦ “Козлодуй”, но не с това се изчерпва всичко. За разлика от десницата, никога не сме създавали свръхилюзии или очаквания от членството в ЕС. Ние го подкрепяме - категорично и последователно. Ние трябва да се наясно като общество, че заедно с плюсовете, достъпът до един огромен пазар, заедно с полезните и необходими реформи във функционирането на държавната администрация, политическите партии и тези реформи много често служат като камшик върху правителството, защото ЕС ги налага и дори когато не искат, са принудени да ги правят. Но ще има и много рискове.
Водещ: Сега Андрей Бунджулов предвижда не само че няма да потекат реки от мед и масло, както някои вероятно очакват, но че след влизането ни в ЕС ще има едно рязко обедняване на група хора. Така ли е според вашата гледна точка?
Сергей Станишев: Има такива рискове достатъчно сериозни, защото цените ще се изравняват постепенно с тези в ЕС, което ще бъде натиск върху потребителя. Но още по-рисковото е предизвикателството пред българския бизнес, българската икономика, защото има европейски стандарти за производство, за качество на производството, за условия на труд, за екология, които трябва да се изпълняват, затова ние от месеци насто




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |