Политиците ще набират средства от бизнесвечери Законопроект на Новото време забрани на партиите да доят държавни имоти
Те нямат право да преотдават под наем отпуснатите им сгради Парламентът довършва гласуването на извънредно заседание във вторник
Парламентът сложи край на партийните приходи от преотдаване на държавните и общински сгради, дадени им за политофиси. Така кранчето, което е основен източник на средства за финансиране на формациите, бе затворено с приетия вчера от депутатите текст в закона за партиите. Той гласи, че могат да си набавят пари само от собствени недвижими имоти. На практика се спира възможността наемателите на функционерите да отварят магазини, кафенета и кръчми в партийните централи, наемите от които отиват в касата на формацията, а не на общината или държавата, потвърди пред "Монитор" нововремецът Емил Кошлуков. Това се забранява още веднъж и в друг текст от проекта, който парламентаристите ще разглеждат във вторник. Те си насрочиха извънредно заседание, за да приемат докрай закона.
Депутатите записаха, че източник на доходи за формациите могат да бъдат още приходи от членски внос, дарения от физически и юридически лица, завещания, лихви от парични депозити, заеми от банки и издателска дейност. Такъв приход може да е и фондонабирането -то се оказа и най-спорният момент във вчерашните дебати по закона. Лидерът на БСДП Йордан Нихризов припозна в текста вратичка за анонимни дарения, Панайот Ляков от ДСБ настоя забраната за получаване на тайни пари да се сложи още в тази точка. "В противен случай партиите ще си правят вечеринки и ще събират пликове с пари от бизнесмени", заяви той. Кошлуков пък контрира, че следващият член в закона забранява именно това и заяви, че предложението така да се запишат нещата идва от Сметната палата. "Така се правят нещата в САЩ, в България също бяха правени подобни бизнес - вечери, но разликата е, че вече ще се води отчет на хората, които дават пликовете с парите, а няма да остават в анонимност, както беше досега", обясни шефът на ПГ на "Новото време" Мирослав Севлиевски. Емил Кошлуков пък разпалено даваше друг пример за фондонабиране - организирането на томбола или продажбата на сладкиши. "За какво говорим! Не може да се продадат 30 тира сладкиши! Четете на чужди езици, само руски ползвате!", изпусна си той нервите в зала и обвини малките парламентарни сили, че в момента пречат на приемането на закона, чиято цел е "да се разчисти цялата тази сган"
Спор предизвика и снижаването на базата, въз основа на която партиите ще могат да вземат кредити. Мнозинството прие, че сумата може да е само до 2/3 от приходите на формацията. От приходите обаче бяха извадени средствата от дарения, срещу което въстана Васил Маринчев от ОДС. Идеята е да се предотврати възможността някой да дари 2 млн. лева и срещу тях партията да получи 1 млн. заем, обясни Кошлуков.
Общественици, сред които и членът на ЦИК Михаил Константинов, настояха вчера до края на годината парламентът да приеме проекта за избирателен кодекс. Според тях депутатите а се изплашили от перспективата да се явят на пряк мажоритарен избор и затова бавят кодекса. Вкарването на проекта в зала е и едно от условията на "Новото време" за подкрепа на бюджета - консултациите са във вторник.