В новините
 
19.12.2004 21:18   Новината е видяна 3695 пъти
Христо Марков: Общината носи вина за състоянието на к/с “Меден рудник”
“Общината носи вина з сегашното състояние на най- големия комплекс в Бургас- Меден рудник”, заяви народният представител, който се ангажира с проблемите на 70 хилядния квартал.
“Министерството на регионалното развитие и благоустройството няма отношение към проблемите с благоустройството на к/с “Меден Рудник. Това се отнася за липсата на пожарна служба, на подходящо помещение поликлиника, както и на недостатъчни помещения за 4 РПУ Бургас.” Това се казва в писмо на Министър Валентин Церовски, изпратено до депутата от СДС Христо Марков. Синият депутат отправи питане до ведомството на Церовски след многобройни срещи с представители на инициативния комитет за защита на “Меден Рудник”. Въпросите бяха свързани с газификацията на комплекса, липсата на спортни площадки и др.
От отговора на Министъра ставало ясно, че всички тези въпроси не били от компетенцията на ведомството, а на кметската администрация в града.
Община Бургас не е отправяла официални искания към МРРБ за голяма част от поставените проблеми, се казва още в писмото на Валентин Церовски. Синият депутат изрази възмущението си от бездействието на общината и заяви , че ще изпрати отговора на Министър Цероски до кмета Йоан Костадинов и до жителите на к/с “Меден Рудник”.
Депутатът от СДС Христо Марков ще внесе питане до Министъра на околната среда и водите Долорес Арсенова какви са причините, проекта за изграждане на инсинератор в Бургас да не бъде одобрен. Преди няколко дни местното ръководство на сините алармира, че всички видове отпадъци се събират на едно място и това създава опасност от екологични последствия за града.Сините се позоваха на доклад на РИОСВ, от който става ясно ,че опасните отпадъци трябва да се изгарят в специално съоръжение, както е според изискванията на Европейския съюз.
Преди време общината е кандидатствала по проект за инсинератор , но Министерството на околната среда и водите е отпуснало средства за изгжраждането на специална пещ в София, Пловдив, Варна и Плевен, но не и в Бургас, се казва още в доклада.
Тогава общинските съветници на СДС- Бургас поискаха парламентарната група на сините да лобира за изграждането на инсинератор в града. В специализираната пещ ще се изгарят медицинските и инфекциозни отпадъци на Бургас.
В момента многопрофилната болница няма пещ или депо, в което да депонира опасните отпадъци. Те се заравят в гробищния парк, алармира общинският лидер на СДС- Бургас д-р Антонио Душепеев. Пещта на бургаския порт не функционира, защото не отговаря на необходимите стандарти. Тази на летището също не може да поеме отпадъците, изхвърляни от самолетите, обявиха тогава сините.
Според справки на Районната инспекция по околната среда и водите за миналата година средно на ден Бургас е произвеждал по 1,3 тона отпадъци.
250 тона медицински отпадъци на година произвежда бургаската болница, около 200 тона на година са битовите отпадъци на Пристанище- Бургас, Летището пък изхвърля средно по 10 тона годишно.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия