В новините
 
29.03.2005 14:49   Новината е видяна 5159 пъти
Викове "Аллах ще накаже българите" преди началото на процеса в Триполи
Над 100 родители на деца от Бенгази протестират с викове "Аллах ще накаже българите, които убиха нашите деца!" пред сградата на съда в Триполи, предаде кореспондентът на БТА. Почти по същото време, но пред сградата на либийското посолство в София започна акция в подкрепа на осъдените на смърт в Джамахирията български медици, организирана от ВМРО.

Във вторник сутринта започна заседанието на Върховния касационен съд на Либия, на което се обжалват смъртните присъди на петте български медицински сестри.

Пред Дарик радио бившият главен прокурор на Либия Шалки Канун заяви, че се опасява, че съдът ще потвърди смъртните присъди.

Вярваме във виновността на българските медици и в справедливото решение на нашия Върховен съд, каза пред кореспондента на Дарик в Триполи говорителят на асоциацията на заразените със СПИН либийски деца.

На заседанието присъства целия адвокатски екип на петте българки - либийският защитник Осман Бизанти, египетския Амин ад Дип, българските Георги Гатев, Хари Харалампиев. В залата са също българският посланик в Либия Здравко Велев, както и посланиците на Великобритания, Германия, Франция и Швейцария. Като наблюдател на делото тук е и френският адвокат от международната правозащитна организация "Адвокати без граници" Еманюел Алтит.

Българските медицински сестри не присъстват на заседанието на съда.

Минути преди неговото начало бившият главен прокурор на Либия Шалки Канун, който дойде в съдебната зала каза, че решаването на случая с българските медици е единствено в ръцете на България и Либия. Няма нужда от толкова силен международен шум, заяви Канун. Опасявам се, че и на тази инстанция смъртните присъди ще бъдат потвърдени, каза още бившият главен прокурор на Либия.

Също пред Дарик радио либийският защитник на българките Осман Бизанти коментира, че е оптимист за изхода на делото и се надява, че то може да бъде спечелено.

В оптимистичния вариант Върховният съд ще отмени смъртните присъди, връщайки делото за ново разглеждане на долната инстанция, където вече могат да се прилагат и нови доказателства. В най-лошия ще ги потвърди и съдбата на петте българки остава в ръцете на либийския лидер Муамар Кадафи, който има право да ги помилва.

Според българският министър на правосъдието Антон Станков, съдът надали ще излезе веднага с решение, а по-вероятно след около месец.

Генералният секретар на ООН се надява на положителна новина от Либия

Кореспондент на Би Би Си съобщи, че на среща с българския външен министър Соломон Паси в Ню Йорк генералният секретар на ООН Кофи Анан е изразил силна надежда заседанието на либийския съд във вторник да прати положителна новина на семействата и приятелите на българските медици, както и на целия български народ.

Анан за пореден път е изразил своята лична ангажираност със случая.

По време на разговора е била обсъдена и възможността ООН заедно със Световната банка да положат координирани усилия за ограничаване на последствията от разпространението на СПИН в района на Африка и в частност в Либия. В събота държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс увери българския външен министър, че Вашингтон ще направи всичко възможно за освобождаването на медиците.

САЩ и Европейският съюз вече призоваха либийските власти да освободят медиците.

САЩ признават, че не са успели да решат случая с медсестрите

Междувременно Съединените щати признаха в доклад, че не са успели да разрешат два важни случая за човешките права в Либия, сред които този за петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт по твърдението за заразяване на деца с вируса на СПИН, предаде Ройтерс.

Това се посочва в годишен доклад на Държавния департамент, посветен на усилията на Вашингтон за насърчаване спазването на правата на човека в чужбина. Докладът, озаглавен "Подкрепа на човешките права и демокрацията", бе представен в понеделник от и.д. помощник-държавния секретар Майкъл Козак.

Козак заяви, че САЩ все още не са видели "придвижване" от страна на Либия по случая на либиеца Фатхи ал Джахми, който бе хвърлен в затвора миналата година след като защитил свободата на изразяване и демокрацията, нито по случая с петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт по твърдението за заразяване на деца с вируса на СПИН.

Либийското обвинение твърди, че децата в болница в Бенгази са били умишлено заразени, но адвокатите на медицинските сестри, както и световноизвестни учени заявиха, че те са били заразени още преди здравните работници да пристигнат в детската болница и вероятно са станали жертва на лошата хигиена там.





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |