Откриват базиликална църква от ІХ в. в Дебелт
На 24 юни - Еньов ден на територията на “Промет Стиил” АД – с. Дебелт, община Средец ще бъде открит комплекс с базиликална църква от ІХ в.
Емблематична за България е територията на Национален археологически резерват “Деултум – Дебелт”. Тук е един от първите символи на българска държавност – граничния вал Еркесията, тук е единствената проучена в Европа средновековна митница, където Византия изплаща ежегодния си данък на България. Откритите печати на логотета на дрома (министъра на пътищата и съобщенията във Византия) и логотета на геника (министъра на финансите) и други весши византийски сановници говорят за стратегическото значение на този митнически комплекс. Наред с печатите на тези византийски институции тук са намерени и първите печати на княз Борис І на юг от Стара планина.
Това е входната врата на християнството в България, от където минава първата делегация за покръстването на българите и където се предполага, че княз Борис І е приел новата вяра и новото си име.
Откриването на митническия комплекс е събитие от особена важност, защото демонстрира една обновена традиция на взаимодействие между бизнеса и културата – “Промет Стиил” АД и Исторически музей - Средец. На територията на металургичното предприятие е експониран един културен паметник, съхраняващ историческата памет на България. Реставрацията и консервацията на храма са инициирани и финансирани от завода и са проведени под ръководството на специалистите от Исторически музей – Средец.
В България има изградени модели на взаимодействие между различни сфери от обществения живот, които работят за съхраняването и стимулирането на българската култура и идентичност. Средновековната църква в Дебелт е доказателство за ефективността на един такъв работещ модел.