Намалят площа на скандална концесия
Министерски съвет промени концесионната площ в района на Инджекьойското блато, община Несебър.
Фирма “Трансатлантик Фрейтърс” ще стопанисва находището, само че при по-малка площ - 745 502 кв. м.
Първоначално решението бе концесионната площ да бъде в размер на 1 415 989 кв. м .
Скандалът с концесията за добив на подземни богатства избухна преди по-малко от месец, когато се разбра, че МС е предоставил на концесия на фирма “Трансатлантик Фрейтърс” пясъчниците от находището, които са изключителна държавна собственост.
Кметът на община Несебър Николай Трифонов поиска отмяна на решението с мотивите, че е незаконосъобразно. Той внесе жалба във ВАС.
Концесията е предоставена без търг или конкурс.
Освен това, за да се регистрира откритието е необходимо да не се променя собствеността, предназначението и ползването на недвижимия имот.
Невъзможно е обаче да се добива пясък без да се нарушава целостта на повърхностния слой, обяви тогава несебърския градоначалник.
Обжалваното решение засяга пряко над 1400 дка и може би още толкова непряко ,предвид задължителната 300-метрова хигиенна зона около находищата.
Цялата тази огромна площ ще трябва да се обработи, като повърхностния слой, най-малко метър плодородна земя /това са земеделски земи/, да се изхвърли някъде, след което да се започне изкоп с дълбочина не по-малко от 5-6 метра, откъдето да се извади пясъка.
Според Николай Трифонов е почти невъзможно този огромен басейн да се рекултивира и да се възстанови качеството на земята, за да стане тя годна за ползване за земеделие, строителство, озеленяване и т.н.
Другото закононарушение е, че няма изготвен ОВОС за тази територия т.е. липсва заключение на експерти по опазване на околната среда, доколко тези изкопни работи ще повлияят върху инфраструктурата на района, очакваните подпочвени води как ще се отразят върху съседните имоти, върху инфраструктурата, върху изградените търговски и жилищни обекти и т.н.
Освен това не е изяснено дали няма да се получи приплъзване на пластове, когато се слезе на по-голяма дълбочина от околните терени, опасяват от община Несебър.
МОСВ е дало становище за необходимостта от уведомяване на засегнатото население, чрез средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин и задължителното изготвяне на ОВОС. Тези изисквания обаче не са спазени,обясни Трифонов.