В новините
 
29.07.2005 07:41   Новината е видяна 4591 пъти
Туристическите полици отново актуални
В случай на злополука пострадалият летовник трябва да се обърне към собственика на хотела

Когато договаряте лятната си ваканция, непременно се поинтересувайте дали хотелът, в който смятате да отседнете, има туристическа застраховка за гостите си. Наличието на такава полица означава, че този хотелиер наистина е загрижен за вашето спокойствие по време на почивката. Тоест вие ще имате право да получите обезщетение, ако с вас, не дай, Боже, се случи злополука и станете нетрудоспособни. Освен това туристическата застраховка дава възможност да се получи обезщетение при откраднат багаж или част от него. Новопостроените висококатегорийни хотели обикновено купуват туристическата полица, обясниха застрахователи. Това се дължи най-вече на факта, че преди да започнат да водят туристи в даден хотел, чуждестранните туроператори искат да им бъде представена валидна туристическа застраховка. Полицата се сключва за всички нощувки, включително и за българите, които отсядат в тези хотели. Доскоро имаше практика туристическата застраховка за българи да е с няколко пъти по-ниско покритие от това за чужденци. През последната година обаче хотелиерите започнаха да сключват една полица за всички свои гости, уточняват застрахователите. Те подчертават, че вече има малки частни хотели, чиито собственици също сключват туристическа застраховка.
Цената на полицата е различна и се определя в зависимост от степента на обезщетението (покритието), с което се ангажира застрахователят. Колкото е по-голямо то, толкова и цената на застраховката е по-висока. Тя се плаща първоначално от хотелиера, но после разходът се включва в цената на нощувката. В момента на пазара се търсят туристически застраховки на стойност от 10 до 50 стотинки на нощувка. При тези полици застрахователното покритие варира от 10 хил. до 30 хиляди лева. Максималните суми обаче се изплащат само в случай на смърт или трайна загуба на работоспособност. Най-често летовниците предявяват искове за направени медицински разходи. Най-голямото обезщетение за тях обикновено е до 1500 лева. Почиващите трябва да са наясно също, че ако техният хотелиер ги е застраховал срещу кражба на личния им багаж, обезщетението е до 600 - 700 лева. Освен това застрахователите обикновено не плащат за изчезнали вещи, чиято стойност е по-малка от 50 лева.

"Отговорност към трети лица" е стандартен риск, който също се покрива от туристическите застраховки. Често, когато почиващите в хотел нанесат материална щета, собственикът на туристическия обект ги принуждава да си платят за нея на ръка. Ако е сключена застраховка "Отговорност към трети лица", хотелиерът може да получи обезщетение не от своя клиент, а от застрахователната си компания.

В случай на злополука пострадалият летовник трябва да се обърне към собственика на хотела, а той от своя страна - към застрахователното дружество. За инцидента се изготвя протокол. Когато е оказана лекарска помощ, на застрахователя се представят и съответните медицински документи. Исковете по туристическите застраховки следва да се подадат в рамките на 48 часа. Чуждестранните туристи рядко предявяват иск за обезщетения към българските компании, тъй като си имат лични застраховки срещу злополука, уточниха запознати с пазара. Ако всички документи са изрядни, повечето застрахователи изплащат обезщетението на пострадалите летовници в рамките на 15 календарни дни.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |