Създават регистър на лозарските стопанства
Наредба за условията и реда за създаване и поддържане на регистър на лозарските стопанства и специализирана кадастрална карта на лозята прие Колегиумът на МЗГ. С нея се премахва класификацията на лозарските терени по категории
Целта на промените е да се подобри управлението и контролът на лозаро- винарския потенциал в страната, да се отразят последните промени в Закона за виното и спиртните напитки, както и да се постигне хармонизация с европейското законодателство в сектор “Вино”.
Според изискванията на Европейския съюз всяка страна трябва да има изграден регистър на лозарските стопанства. У нас той се създава и поддържа от Изпълнителна агенция по лозата и виното /ИАЛВ/. Наличието на регистър е условие за управлението на правата за засаждане на нови лозя и презасаждане.
Съгласно Наредбата физическите и юридическите лица, производители на винено грозде задължително ще трябва да регистрират управляваните от тях лозарските стопанства в ИАЛВ. Изискване към тях е и да уведомяват териториалните звена на агенцията при настъпване на промени в структурата на стопанството им – например включване или отделяне на лозарски имот от тях.
В приложенията към Наредбата са описани административно- териториалните единици, които се включват във всяко териториално звено на ИАЛВ и във всеки лозарски район.
Изпълнителната агенция по лозата и виното създава и поддържа информационна система за лозята, е записано още в Наредбата.
Специализираната карта на лозята ще съдържа кадастрални данни, като основна единица е лозарското стопанство. До одобряването на кадастралната карта и регистри за даден район за изработването на специализирана карта ще се ползва картата на възстановената собственост. С термина “лозарско стопанство” се означава стопанска и технологична единица с единно управление на територията на един лозарски район, която се състои от лозарски имоти и в която производителят на винено грозде е собственик на лозарските имоти или ги ползва на друго правно основание. Специализираните кадастрални данни ще отразяват информация за различните сортове лози, гъстота на засаждане, година на засаждане, почвени и климатични характеристики. Областните дирекции “Земеделие и гори”, Изпълнителната агенция по почвените ресурси, които са структури към МЗГ и Националния институт по метеорология и хидрология при БАН ще предоставят по служебен път информация на Изпълнителната агенция по лозата и виното.
Наредбата влиза в сила 3 дни след обнародването й в Държавен вестник.