За първи път непалски бизнесмени търсят
Днес, 12 октомври, в БСК се проведе за първи път българо-непалски бизнес форум с участието на 7 непалски и 7 български фирми (производители и търговци на текстил, облекло и сувенири, и туроператори), както и представител на Камарата на електротехниката в България.
Форумът беше открит от зам.-председателя на БСК г-н Георги Шиваров и от г-н Моан Кришна Шреща - председател на Камарата за търговия и индустрия на Непал.
Директорът на Центъра за външноикономическо сътрудничество при БСК г-н Веселин Илиев запозна непалските гости с възможностите на българската икономика и инвестиционния климат у нас, както и с дейностите, които БСК осъществява в услуга на своите членове. В експозето си г-н Илиев подчерта, че в страната ни съществува макроикономическа и финансова стабилност, ниска инфлация и намаляваща безработица, стабилна тенденция за ръст на БВП с около 4-5 процента годишно, както и сравнително нисък данък печалба. Сред рисковете за българската икономика, според г-н Илиев, са покачващите се цени на петрола и природния газ, отрицателното външнотърговско салдо и предстоящото закриване на мощности на АЕЦ “Козлодуй”. Сред предимствата на България са нейното геополитическо положение, качествената работна ръка, предстоящото членство в ЕС и гарантираната стабилност на инвестициите.
Като направления от взаимен търговски интерес в хода на разговора бяха очертани продуктите на текстилната, козметичната и фармацевтичната промишленост, производството на вино и др. алкохолни напитки. Потенциал за бъдещи бизнес контакти има, също така, в сферата на туризма и в двете дестинации – България и Непал.
Непалските гости проявиха особен интерес към произведенията на българската електротехническа промишленост. От своя страна, те предлагат за българския пазар изделия от пашмира (традиционна непалска материя, съчетаваща вълна и коприна), сувенири, бижута, билки и чайове.
След встъпителната част на днешния форум по предварително изготвен график фирмите от двете страни проведоха двустранни срещи, с цел осъществяване на делови контакти по конкретни търговски направления с перспектива за бъдеща съвместна дейност.