В новините
 
21.10.2005 06:11   Новината е видяна 6005 пъти
ДВАМА НОТАРИУСИ ОСТАВЯТ ПРИМОРСКО БЕЗ СЪД?
Китното черноморско градче Приморско още си няма съд, но пък вече си има Съдебна палата. Новината, че общинарите са "обзавели" бъдещите съдии с храм на правото, озадачи посветените в правосъдните работи, защото по този повод във Върховния административен съд (ВАС) се води дело, което все още не е приключило.
Висшият съдебен съвет (ВСС) взе решение да разкрие районен съд в Приморско на 6 юли 2005 година. Идеята е на "жълтия" министър на правосъдието Антон Станков, който в навечерието на парламентарните избори (на 25 юни) внесе във ВСС съответното "мотивирано предложение". Какви точно са статистическите основания на бившия правосъден шеф да ощастливи жителите на Приморско с цяло съдилище не е известно. Запознати обаче споделиха с "Параграф 22, че основният аргумент, с който ВСС е бил убеден да гласува "за", гласи горе-долу следното: по време на активния туристически сезон в курортния град се случват толкова много "неща", че магистратите от Районен съд - гр. Царево, направо изнемогват.
Дори кратка "разходка" в ИНТЕРНЕТ е достатъчна, за да види, че Приморско няма нужда не от районен, а дори от... квартален съд. Доказва го една елементарна статистика: в едноименната община живеят общо 5845 души, от които 3034 са жители на гр. Приморско. А броят на техните дела, които всяка година се гледат в Районен съд - гр. Царево, са не повече от 100 (приблизително 70 граждански и 30 наказателни).
Съгласно решението на ВСС от 6 юли 2005 г. Районният съд в Приморско трябва да заработи на 1 януари 2006 година. В новосъздадения съдебен район влизат гр. Приморско и селата Китен, Ясна поляна, Ново Паничарево, Веселие и Писменово. Само две седмици по-късно обаче - на 20 юли, двама нотариуси от гр. Царево - Мария Василева и Димитър Чалъков, атакуваха решението на ВСС пред Върховния административен съд.
В жалбата си нотариус Мария Василева твърди, че ВСС е нарушил Закона за административното производство, тъй като не е поискал мненията на заинтересуваните органи и институции: Районен съд - гр. Царево, Бургаската окръжна следствена служба, Нотариалната камара и Бургаската регионална камара на нотариусите. "Особено съществен порок на решението на ВСС е отсъствието на указание кои селища от районите на Районен съд - гр. Царево, и на Районен съд - гр. Бургас, се изключват от юрисдикцията им", пише в жалбата си тя. Накрая тя хем индиректно обвинява ВСС, че й отнема от насъщния, хем го предупреждава за опасността съдебен район Приморско да остане без свой нотариус.
"Създаването на нов съдебен район, който изважда от досегашния съдебен район на съда в Царево определени населени места и прилежащите им територии, ограничава компетентността ми чрез географско изключване на част от територията", казва в жалбата си Мария Василева.
И жената е съвсем права. Съдебен район гр. Царево обслужва 13 063 души. След създаването на съда в Приморско обаче от тази бройка трябва да отпаднат 3700 души, т. е. - в Царево остават само 9363 предполагаеми "пациенти" на Темида. Според чл.3 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) "районът на действие на нотариуса съвпада с района на съответния районен съд", което означава, че Мария Василева няма да има право да работи в съдебен район Приморско. Едновременно с това чл.10, ал.1 от ЗННД постановява, че "местата за нотариуси в определен район не могат да бъдат по-малко от две. На 10 000 жители в определен район се открива едно място за нотариус". Това означава, че ако ВАС отхвърли жалбата на Василева, Царево ще трябва да се раздели с единия от двамата си нотариуси, а Приморско никога няма да си има свой, тъй като по никакъв начин не може да "закръгли" жителите си на 10 хиляди.
В жалбата си до Върховния административен съд (ВАС) другият нотариус Димитър Чалъков пише, че проблемът е доста по-сложен от простото изваждане и събиране. В момента Приморско, Китен и с. Писменово присъстват едновременно в териториалните граници на Районен съд - гр. Царево (съгласно решение на ВСС от 14 юни 1995 г.), и на новоразкрития съдебен район около гр. Приморско. По същия начин стои и въпросът със селата Веселие и Ново Паничарево, които са включени едновременно в два съдебния района - на Бургас и на Приморско. И накрая, твърди нотариус Димитър Чалъков в жалбата си, решението на ВСС от 6 юли нарушава чл.3, ал.2 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), според който структурата на прокуратурата съответства на структурата на съдилищата. Което означава, че ако районният съд в Приморско стане факт, курортното градче задължително трябва да се сдобие и с районна прокуратура.
В четвъртък (13 октомври) жалбите на двамата нотариуси бяха разгледани в открито заседание от тричленен състав на Върховния административен съд. След като изслушаха страните по делото, върховните магистрати обявиха, че ще се произнесат в установения от закона 30-дневен срок. Тяхното решение може да бъде положително (за Висшия съдебен съвет), но може да бъде и отрицателно, т. е. - двамата нотариуси да спечелят делото.
При всички положения обаче отсега е ясно едно: амбициозните общинари в Приморско ще се разминат с идеята навръх Нова година да вдигнат тост за бляскавото бъдеще на "собствения" си съд. Не за друго, а защото дори нотариусите да загубят битката във ВАС, същинското изграждане на едно съдилище е далеч по-сложно, отколкото гласуването на решение за неговото изграждане.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |