за комшийчето и батко му
Наред с големият проблем, свързан с евентуалното внедряване на софтуерни патенти, съшествува и друг, породен и повърхностното все още отношение на потребителя към изграждането на собствения му уеб сайт. Предполагаме, че за след като се запознае с материала за софтуернит епатенти този, публикуван по-долу, уважаемият потребител ще разбере, че смешните 100 лв за сайт го въвеждат в престъпление. BTW и 400 лв, че и 800 лв също са смешни, да не ставаме прекалени оптимисти. :)
Заглавието и текста по-долу са копирани от webdevmagazine. Публикуваме ги без изменение.
Web станица – ет@пи на създ@в@не!
Деян Василев
“Правя web страници” – това единствения логичен отговор които можех да дам на познати и непознати, които ме питаха – “С какво се занимаваш?”
“Ееее сладка работа, праскаш две картинки малко текст и си готов” – често получавах такъв отговор, до там ми беше писнало от подобни изрази, че вече не и ме се противих J.
Дали обаче, с “праскането” на две картинки и нагаждането на малкото текст нещата са вече ОК. За начинаещите web страницата изглежда, приблизително, малко текст, готини бутони, някой друга джуджафка и ВОЛА.
Всъшност изграждането на една web страница, може да се разгледажда като едно web решение, имащо свои цели, изисквания, минимум и т.н.
Web решение – фирмена стратегия и ориентация, насочена към интернет аудитория.
Много хора си мислят, че занимаващите се с компютри са някакви по надараени личности, дали това е така е една загадка, но факт е че при изграждането на една добра web страница се ползват знания от различни сфери на науката, като маркетинг, психология, статистика и т.н. Комбинацията на знания от различни сфери на науката, разширяват кръгозора и техниките за изпълнение и достигане до крайния резултат.
Много дълго време аз смятах, че направата само на дизайна е това което мога да предложа на клиентите си, смятах че от дизайна зависи всичко. За съжаление не бях на прав път, броячите които бях поставил отчитаха отчайващи резултати, а на web страници с по лош дизайн по-добри.
През годините аз бях изполвал различни варианти за изграждането на web сайтове:
· Изготвях само дизайна, съдържанието ми беше приготвяно от поръчителя
· Изготвях дизайна и/или наблягах на желани от клиента елементи
· Имаше и клиенти, за които съм изпълнявал поръчките по техни изисквания.
Няколко години работих по горните методи и наблюдавах различни аномалии, като:
· Дизайн и съдържание не изглеждат никак добре
· Вниманието на потребителя не е насочено, тоест не му се показва защо е на тази страница и какво може да намери.
· Анимациите привличат повече вниамние, а отреденото време за преглед на сайта от потребителя изтича.
· Неясен текст, отнема много време на потребителя да открие търсената информация.
Разбирасе получавали са се и добри неща, но те според мен са били случайност. Достигайки до извода, че нещата, които правя не са на желаното от мен ниво, азпочнах да търся проблема в дизайна, в оформлението в многото текст и т.н. Общо взето го търсех не където трябва.
В един разговор с приятел, занимаващ се с производство на стоки желаещ да добави нов артикул в своят производствен каталог. Обсъждахме първоначалните данни от проучванията му, разбрах, кои елемент липсва в моята работа.
Маркетинг
Знаех, че клиента е важния, но потребителя е още поважен от клиента, мислех си че знам какво искат потребителите, но от дебелите учебница по маркетинг си спомням, че светът е шарен и аз само само един нюанс от целия пейзаж.
Разбирайки силата на различните елементи, започнах все повече да разбирам мястото на “психология на потребителите”, всеки саит е една уникалана творба, предназначена за определна група хора, с техните изисквания.
В маркетинга разработването на стоки се подчинява на следните етали на развитие:
1. Генериране на идеи и анализ
2. Анализ на пазара
3. Развитие
4. Пазарен тест
5. Внедряване
Между създаването на стандартен продукт и внедряването му в продажба и създаването на web сайт и пускаето му в ефир има много разлики, но потребителите са едни и същи. Не ми се наложи да експериментирам много, след като доусъвършенствах маркетинговия подход до свойте нужди, както следва:
1. Анализ
2. Съдържание
3. Дизайн
4. Тест
5. Пускане в ефир – реклама
Резултатите бяха повече от добри.
АНАЛИЗ
Анализа, или истинската подготовка за създаването на един сайт, дава отговорите част от следващи етапи на развитие на сайта.
Анализа трябва да де отговори на въпроси като:
· Какво иската да видят потребителите от това което трябва да им се представи
· Как искат потребителите да им бъде представена информацията
· Какъв език / цветове / дизайн предпочитат да видят потребителите
· Асоциации и логически връзки които създава представена информация и асоциациите които са имли перди да видят представения материал
· Насоченост, евентуални потребители – пол, възраст, етнос, интереси и т.н.
· Подходящ хостинг
· Име на сайта. Името говори много за съдържанието на сайта.
Добре направения анализ ще ви улесни, при цялостната работа, тои ще ви покаже правилната посока на работа, няма да се лутате няма да се чудите, ще имате отговорите на всички важни за разработването отговори.
СЪДЪРЖАНИЕ
На пръв поглед най-простата част от етапа по създаването на web сайта. Но, това съвсем не е така. Потребители в интернет четът по различен начин, отделят много малко време за разглеждане на сайта. За потребителите в интернет “Времето е пари” и не трябва да им се разпилява ако трябва да се печели от тях.
След извършения анализ би трябвало да имате на лице информация която да ви даде отоговори на следните и други въпроси :
· Каква информация ще представлява за потребителя интерес.
· Начина по които се представя различната информация в сайта - в табличен, като подточки или по стандартен начин.
· Кои са силните моменти които трябва да покажете за да заинтригувате клиента.
· Как да накарате потребителя да вярва
· ЯСНОТА
Пример:
Правите сайт на фирма производител илл предлагаща вид услуга, в началото трябва да покажете предимствата, трябва да има защо потребителя ад остане на вашия сайт. На това преимство трябва да се наблегне още от първата страница. На вътрешните страници да се покажат подробности, само които потребителя триябва да знае не повече, защото го обърквате (в интернет потребителите смятат, че знаят всичко, не ги стресирайте ). Много е важно да се покаже доказателствен материал, излседвания, картинки на готожия продукт или други материали с които да се въздейства на потребителското доверие. (И форума може да покаже добри резултати в това отношение)
WEB ДИЗАЙН
Най – познатия раздел на повечето читатели на тази статия, със сигурност това е най-приятната част от изготвянето на web сайта.
Ако първия етап АНАЛИЗ е извършен както трябва, на този етап няма да имате никакви проблеми, няма да се двоумите, а ще имате отвори на следните и други въпроси :
· Какви цветове и картинки трябва да преобладават
· Каква функционалност да има
· С каква навигация да е оборъдван сайта
От тука нататк, на дизайнера му остава да покаже на каквп е способен, след акто се съобразява с вече уточнените изисквания,а програмиста ( най-често отново дизайнера ) да придаде нужната функционалност на сайта.
ТЕСТ
Най – чажния етап преди излизане в ефир. Теста на сайта, не винаги ще задоволи мнението на другите за вашата работа, но това ще е истината и ще ви връща в реалноста.
Тестването!
· Публикувайте информция за съзадаването на вашия сайт в форум – в фпрум където има много професоналисти или в форум с хора към които е насочен сайта.
· Посетете IRC и в някои от каналите попитаите за тяхното мнение.
· Попитаите приатели, за тяхното мнение и т.н.
Не се притеснявайте от отговорите които, чувате обмислете ги, до колко са смислени и направете нужните корекции, постарайте се да не обръщате внимание на глупави въпроси от непрофесионалисти за вашата работа.
В зависимост от резултата от тест може да ви се наложи да се върнете няколко етапа по назад или дори да започнете от начало. Желателно е да не забравяте, че всяка ваша добре свършена работа е вашето рекламно пано.
ПУСКАНЕ В ЕФИР
Един финален етап. след като сте свършили с работата си по сайта ви остава само да го рекламирате.
Регистрирането по търсачки и форуми са основните места където може да обявите за стартирането на сайта.
По нататъшната реклама е вече работа на поръчителите.
Това е много времеемък процес които съще не е за подценяванет от гледна точка на изразходено време.
Позволявам си да дам няколко малки препоръки за тези, които сметнат че този подход им приляга и харесва:
Старайте се да спазвате последователността на етапите, ще спестите време и усилия.
За да получите по голяма ясното за това, как трябва да е подреден, как четът потребители и други въпроси които са ви са се появили, потърсете поче информация в интернет бъдете сигурни има и тя ще ви помогне да сте още по добри.