НСИ: Най-добрите заплати остават във финансите, най-ниските са в хотелиерството
Средното възнаграждение по трудови договори през септември остава традиционно най-високо в сферата на финансовото посредничество и е 707 лв. Най-ниски са заплатите по трудови договори в хотелиерството и ресторантьорството – средно 210 лв. или три пъти по-малко. Това показват последните данни на Националния статистически институт за средната работна заплата в страната за м. септември, огласени в понеделник. Данните са предварителни и се отнасят само за т.нар. “официални” възнаграждения, т. е. тези, които се изплащат по регистрирани трудови договори.
В пресмятането на средната заплата за страната не се включват възнагражденията по граждански договори и хонорарите за извършена определена дейност.
За страната средната работна заплата през септември е 327 лв. или с 24 лв. по-голяма от заплатата през януари т. г.
Заплатите в бюджетните организации през септември са били средно 369 лв. или с 43 лв. повече от януарските. В държавните или с преобладаващо държавно участие дружества през същия месец трудовото възнаграждение е било 316 лв.
Приблизително еднакъв ръст през годината отбелязват възнагражденията в повечето сфери на дейност, сочат статистическите данни. В селското стопанство през септември заплатата е била 246 лв., в добивната промишленост – 562 лв., в производството и разпределението на ток и газ – 617 лв., в транспорта – 402 лв., в държавното управление – 444 лв., в образованието – 383 лв., в здравеопазването – 372 лв. и др.
Наетите лица по трудово и служебно правоотношение са намалели с 9098 до 2 199 515 души през месец септември спрямо месец август, показват още данните на НСИ.
Най-много са наетите лица в преработващата промишленост - 592 705. Най-малко са наетите в добивната промишленост - 28 541.
В обществения сектор през септември наетите по трудово и служебно правоотношение са 711 362, а в частния сектор - 1 488 153.