Студентската бригада в Англия предлага работа в селскостопанския сектор на студентите от Бургаския свободен университет
По повод организирането на международната студентска бригада за лято’2006 във Великобритания, Бургаския свободен университет започна приемането на документи на студенти както от БСУ, така и на студенти от други ВУЗ-ове.
Молбите трябва да бъдат подписани и подадени лично.
Студентите от други ВУЗ-ове трябва да представят също така и Академична справка или Уверение, издадени от съответния ВУЗ, които да съдържат информация за успеха от обучението до момента.
В документа трябва да бъде изрично упоменато дали студентът е взел всички изпити или има неположени такива, и дали изучава английски език.
За да бъдат допуснати до участие в международните студентски бригади, кандидатите трябва да са на възраст 18 години или повече към датата на пристигане във Великобритания.
Няма горна възрастова граница.
Също така студентите може да са работили във Великобритания до този момент.
Друго задължително условие е студентите да не са в първи или последен курс на следване.
Тези които искат да отидат на бригада във Великобритания, трябва да са студенти редовно обучение по бакалавърски или магистърски програми.
Студентите не трябва да са кандидатствали пред друга агенция за участие в студентска бригада през настоящата година итрябва добре да владеят английски език.
От Университета уточняват още, че при подаване на документите не се заплащат никакви такси.
Молбите на желаещите да се включат в международните бригади се разглеждат от селекционна комисия.
Класирането става на основата на академичните резултати на студента – средния успех от обучението да момента на кандидатстване и оценката по английски език. Студентът трябва да е положил успешно всички изпити.
След като се направи класирането, общият списък на одобрените студенти се обявява в Интернет страницата на университета и на информационното табло на отдел МС на партерния етаж.
Следваща стъпка е заплащането на необходимите такси от страна на одобрените кандидати и попълването на специалните формуляри за кандидатстване на HOPS. Това ще става на части, на по-късен етап от време. Причината е, че и тази година, едновременно с формулярите за кандидатстване, HOPS ще изпраща и подробности за всяко едно работно място, включително началната и крайната дата, местоположението и вида на работата. HOPS ще изпраща формулярите за кандидатстване приблизително 14 седмици преди започване на работата с всички детайли за нея. Така одобрените студенти ще се запознават с условията на работа преди кандидатстването. На основата на предварително заявените от студентите в молбите-декларации предпочитания за продължителността и вида на работата и получените в БСУ формуляри на HOPS, периодично ще се обявяват отделни списъци на класираните студенти от общия списък за съответния вид работа и период, график за плащане на таксите, график за попълване на формулярите и списък на документите, които студентите трябва да носят при попълването.
Таксите, които трябва да се заплатят от одобрените студенти, са такса на HOPS , която е в размер на 17,27 британски лири и се внася от всички одобрени кандидати, по посочена банкова сметка.
Сумата необходима за застраховка е 12,50 британски лири и се внася по посочена банкова сметка от тези студенти, които желаят да си закупят тази застраховка от HOPS.
Ако не – всички студенти са длъжни да си направят такава застраховка преди заминаването си.
Одобрените трябва да внесат и такса на БСУ в размер на 130 лева.
Таксата е за издаване на две уверения на английски език, съдействие при попълване и комплектоване на документите на фирма HOPS и изпращане на документите до Великобритания по куриер.
Работните карти са официалните документи, на основата на които може да бъде издадена виза от Британското посолство. Работните карти се получават на адреса на университета. Следващата стъпка е кандидатстване за виза в Посолството на Великобритания в София. Студентите трябва да подадат документи за виза лично. Таксата на посолството за издаване на виза е 255 лв.
След получаване на визата, студентите трябва да си резервират и закупят самолетен или автобусен билет за пътуване до Великобритания и да си осигурят всички необходими вещи и документи за заминаването. Те ще бъдат подробно посочени в приложените към работните карти документи и в писмата, които студентите получават от фермерите на домашните си адреси преди отпътуване.
Ако студентът желае да се откаже от участието си в бригадата, след като е одобрен и е получил вече работната си карта, той трябва да заяви писмено своя отказ.
Неговото място не може да бъде заемано от друг студент.
През 2006 година е задължително всички студенти да си направят застраховка преди заминаването.
HOPS предлага на студентите да си купят тази застраховка срещу сумата от 12.50 британски лири. Тя трябва да се плати по банкова сметка, както ще бъде указано в съобщението. Ако студентът не желае да ползва застраховката, предлагана от HOPS (GB), той е длъжен да си направи такава застраховка в България, преди заминаването си за Великобритания.
Съветваме всички студенти да си закупят застраховката, предлагана от HOPS, тъй като условията и параметрите й са такива, каквито работодателите във Великобритания изискват.
Фирмата HOPS Labour Solutions е департамент на Националната Федерация на Клубовете на Младите Фермери (Англия и Уелс) и е фирма-оператор, назначена от Министерството на вътрешните работи на Великобритания, която да се занимава с администриране на Програмата за Сезонни Селскостопански Работници.
На студентите се предлага голямо разнообразие от работа в селскостопанския сектор. Обикновено 58% от работните места са в областта на производството на плодове, а 20% са в областта на зеленчукопроизводството. Основните дейности са засаждане, ръчно прибиране на реколтата, пакетиране и съхраняване на реколтата, и се реализират в секторите производство на меки и твърди плодове, зеленчукопроизводство, картофопроизводство.
Също така бране и пакатиране на домати и краставици в парници и производство на растения в лехи.
Други дейности, които се предлагат на студентите са бране и пакетиране на салатни посеви, вадене, сортиране, пакетиране за продажба на луковици, бране и пакетиране на цветя.
Английската фирма предлага и производство на пуйки и отглеждане на добитък.
При тази програма е трудно да се предложи на участниците работа, която изисква специални умения, или други качества. Участниците са студенти редовно обучение и ако те имат опит в селскостопанската работа, това обикновено ще бъде много по-различно от селскостопанския опит, който може да се очаква от гражданин на Великобритания на същата възраст. Програмата е подходяща за селскостопанска работа, която е ръчна и неквалифицирана. Осигурява се обучение на място във фермата.
Въпреки това, има и някои сезонни работни места, които включват опериране със селскостопански машини и превозни средства. Ето защо, студентите, които желаят да се кандидатират за тези места, трябва да притежават някакъв опит и да имат валидна шофьорска книжка, която да носят със себе си, заедно с легализиран превод на английски език, в който да са вписани името на студента, домашния адрес и категорията на превозното средство, за което е издадено разрешението.
Обикновено, от студентите, участващи в програмата за сезонна работа, се очаква да работят приблизително 39/40 часа седмично. Въпреки това, има периоди, в които за фермерите и производителите не е възможно да спазят това изискване, поради неблагоприятни атмосферни условия, лоша реколта или намалено потребителско търсене. Затова студентите могат да нямат работа за определен период от време и да получат временна почивка. През това време те могат да пътуват и опознават различни части на Великобритания, след предварително разрешение от работодателя.