В новините
 
22.11.2005 13:11   Новината е видяна 4189 пъти
ЕБВР готова да инвестира до 40 млн. евро в летищата във Варна и Бургас
До 40 млн. евро е готова да инвестира Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в летищата в Бургас и Варна след края на съдебните спорове, свързани с концесиите им, обяви директорът на банката за Южна и Източна Европа и Кавказ Оливие Декамп, който е на посещение у нас.


Предвижда се на 7 декември да бъде подписана сделка за отпускане от ЕБВР и други търговски банки на 157 милиона евро синдикиран заем по проекта за модернизация на ТЕЦ Марица-Изток 1, чиято обща стойност е 960 млн. евро, заяви Декамп, цитиран от Dnes.bg.


„Преди 5-6 години енергетиката беше черната дупка на България, но това вече не е така. България може да се гордее със своите постижения, макар че има още много работа“, добави той.


Банката планира участие и в електроразпределителните дружества, като до края на годината се очаква да бъдат приключени преговорите с едно от тях, а през следващата година и с още едно. В отговор на въпрос постоянният представител на ЕБВР у нас Джон Шомел-Доу съобщи, че става дума за дружествата Е.ОН и EVN.


Според Декамп това е пример как ЕБВР може да подпомага развитието на фирмите не само при приватизацията им, но и след това.


Банката смята да подпомогне преструктурирането на НЕК, както и да увеличи броя на общините с които работи, като освен София, включи Варна, Русе, Пловдив и Стара Загора.


ЕБВР би могла да инвестира между 50 и над 100 млн. евро в железопътния транспорт след разделянето на пътническите и товарните превози, заяви още Декамп.


Предстои следващата седмица да бъде одобрена новата стратегия на банката за България за следващите две години. Очаква се ЕБВР да запази същия темп на инвестиции, като за тази финансова година се очаква те да достигнат 250 млн. евро, през миналата година са били 240 млн. евро, а преди две - 235 млн. евро, добави той.


Оливие Декамп съобщи, че според съвместно проучване на ЕБВР и Световната банка, което ще бъде публикувано след две седмици, бизнес климатът в България се подобрява. За да стане обаче още по-конкурентен, са необходими стъпки от страна на правителството, свързани с реформа в съдебната система, системата на регистрация на дружествата и на закона за конкуренцията.




Той препоръча да се преразгледат някои концесии, но проблемът е, че в закона има много вратички. Декамп отбеляза, че трите важни момента при концесиите са организиране на търгове, законодателство и добри регулаторни органи, които да следят работата след това. Енергетиката и инфраструктурата остават приоритетни области за банката, посочи Декамп.


Той съобщи, че на срещите му с българското правителство вчера е постигнато съгласие през февруари 2006 г. да се организира в София регионален семинар за инвестиции в промишлеността. Очаква се тогава президентът на ЕБВР Жан Люмиер също да посети България.


България е съучредител на ЕБВР. Тя бе създадена през 1991 г. с цел подпомагане на прехода към пазарно ориентирана икономика на страните от Централна и Източна Европа. Акционери в банката са 60 страни-членки, Европейската общност и Европейската инвестиционна банка.





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |