Теодосий Спасов свири на “Аполония”
Празниците отново стават притегателен център за
талантливи творци, културтрегери и хора с усет към изкуството
Световноизвестния български джазмен Теодосий Спасов ще изнесе два концерта в рамките на 21-то издание на “Аполония”.
“Аполония” оптново събира в живописния Созопол представители на различните видове изкуство, синкретично съчетани в един фестивал, който дава шанс на певци, инструменталисти, художници, писатели и поети, представители на авангардни течения и жанрове да се вплетат в общия контекст на празниците. Най-хубавото на “Аполония”, чието 21-во издание стартира на 1 септември т.год., е, че придава очарование и самобитна атмосфера на крайморския град. Целият Созопол живее с фестивала в десетте дни, вълшебно съчетали най-квалитетното- квинтесенцията на постиженията в българското културно пространство.
Самото докосване до духа на “Аполония” вече носи необикновеното усещане за сливане в единосъщието, характерно за магията на изкуството- независимо от възраст, пол, социална принадлежност и т.н. Усетът за прекрасното в областта на художественото световъзприятие е емблематичен за Созопол. И не само единствено по време на празниците “Аполония”, които отдавна са преминали границите на регионален културен форум, а са се превърнали в общонационално средище на хора, които умеят да творят, интерпретират и усещат изкуството и да разчитат многопластовите му послания. Созопол е град, който със самата си архитектурна даденост предразполага за създаването на самобитен стил на културните празници “Аполония”. Археологическте ценности, носещи посланията на вековни традиции, съхранените старинни къщи с характерената за тях носталгична топлина, неповторимата траектория на созополските скали- всичко това допринася за създаването на неподражаемото излъчване на Празниците на изкуствата, отдавна превърнали се в неделима част не само от културния, но и от цялостния живот на града. А многобройните уютни заведения по созополските улици се превръщат в място, където хората на изкуството се срещат извънпротоколно и разменят напиращи в съзнанието идеи, обсъждат видяното, чутото и почувстваното на празниците, и още нещо съществено- успяват да интернализират духа на “Аполония”, да го съхранят и преекспонират в следващите си творчески находки. Тъй като цялостният бекграунд на фестивала е еманация на най-стойностното в изкуството. А това определено се оценя от хора с усет и афинитет към подобен род обогатяващи културни прояви, които не се побират в рамките на конвенционалното, поръчково или пък “по график” изпълнено директивно поръчение за осъществяването на така дълбоко вграденото в общественото пространство понятие “ културен празник”. Напротив, “Аполония” разчупва каноните и протокола. И не е случаен фактът, че за Празниците на изкуствата пристигат утвърдени по световните сцени български звезди, които не крият удоволствието си от това, да се присъединят към всеобщия дух на фестивала и да откроят самобитното си излъчване в цялостния контекст на “Аполония”.
Тази година 21-то издание на форума ще бъде белязан от характерното за “Аполония” разнообразие на проявите. Концерти, театрални постановки, премиери на книги, литературни четения, кинопоржекции ще допринесат за уникалността и високото качество на културния форум.
Тържественото откриване на Празниците на изкуствата ще бъде на 1 сепетмври от 20.45 ч. в Амфитеатър “Аполония” с концерт на Фолклорен танцов театър “Найден Киров”. В Читалище “Отец Паисий”, Археологическя музей и Художествената галерия ще се състоят съпътстващи фестивални прояви. Началният час на джаз концерта през първата фестивална вечер в клуб ОББ е 23.
Сред програмата на “Аполония” се открояват кинопрожекциите на”Откраднати очи” на режисьора Радослав Спасов. На читателите на “Компас” припомняме, че българската актриса Весела Казакова получи Голямата награда за женска роля на последния международен кинофестивал в Москва. Сред киноафиша се открояват още филмовото произведение на нашумялата Зорница София / режисьор на заслужилия редица международни награди “Мила от Марс”/ - “Смъртта и целият път обратно” и премиерите “Неудобният д-р Кръстев” на Христо Живков, “Душевно” на Анри Кулев и “Корабите са пълни”, режисирана от Костадин Бонев.
Сред театралните акценти на “Аполония” са авторският моноспектакъл на Тодор Колев “Назад към културата”. “Портретът на Дориан Г
/ Почетни убийства/, постановка на Малък градски театър Зад канала, “Рибарят и неговата душа” на Театър 199 по режисура на неконвенционалния творец и артист Мариус Куркински, постановката на тетъра “Българска армия” “Ножица трепач”, режисирана от Ивайло Христов, както и авангардните сценични реализации на ТР “Сфумато” “Чета Елиът, слушам Бийтълс, или как минаха 60-те” и “Фигури при влюбен полет”. Народният театър “Иван Вазов” ще се представи с постановката “Моногамният”, режисирана от Стоян Алексиев.
Симфоничният афиш включва концерт на квартет-кларинети в състав Сава Димитров, Росен Идеалов, Иван Иванов и Христо Тодоров; изява на дуо китари Георги Василев и Станислав Хвърчилков; вокален концерт на сопраното Вера Николовав съпровод на пиано на Марио Ангелов. Камерни концрети ще изнесат и струнният квартет на БНР, виолончелистът Джон Коен и Бенджамин Лоуб, пиано. Сред квалитетните камерни прояви са и концертът на цигуларката Валя Дервенска в пианистичен съпровод на Десислава Атанасова. Самостоятелен рецитал ще изнесе майсторът на клавирното изкуство Живко Петров. В заключителния ден на “Аполония” своето интерпретаторско майсторство ще представят младите интрументалисти от майсторския клас на световнопризнатия български цигулар и музикален педагог проф.Минчо Минчев. В памет на примата Гена Димитрова е концертът In Memoriam - “Легендата Гена”, който ще изнесе Плевенската филхармония под диригенската палка на Георги Нотев.
Многообразни са и експозициите по време на Празниците на изксутвата.
Художествената галерия в Созопол предоставя пространствата си за три изложби – колекция с илюстрации на Андерсеновите приказки на Любен Зидаров по повод 200-годишнината от рождението на великия датски писател, както и колекция от изящни порцеланови творби на унгарската керамичка Терез Борза. Третата изложба под наслов “Архипелаг на изобилието” е на СБХ и представя автори от по-младото поколение.
Богата е и джаз програмата на “Аполония”, в която се открояват имена от ранга на Теодосий Спасов, Иво Папазов-Ибряма и оркестър “Тракия”, “Акустична версия” в състав Антони Дончев, Христо Йоцов и Веселин Веселинов, джаз квартетът Deep Fried And Fish от Холандия. По време на Празниците на изкуствата ще се проведат и литературни четения по повод 120-гоодишнината от рождението на Николай Лилиев, както и четене на студенти от програмата по творческо писане към Нов български университет. Ще бъдат представени и списанието за пол, език, култура “Алтера” и “Книгата днес”- издание за проблемите на съвременното книгоиздаване.
Стилово-естетичекото разнообразие на 21-то издание на “Аполония” е предизвикателство за всеки вкус. Така че за всеки, избрал да посети определени събития от големия форум, остава удоволствието да се докосне до истински стойности параметри в изкуството.