В новините
 
31.01.2006 12:10   Новината е видяна 4203 пъти
Създава се работна група за защита интересите на пристанищата във Варна и Бургас
По инициатива на Националното сдружение на общините в България и Асоциацията на българските черноморски общини във Варна се проведе дискусия по нормативната уредба на морските пространства, българския участък на река Дунав, пристанищата и устройството на българското черноморско крайбрежие. Предмет на обсъждане беше съществуващия Закон за морските пространства, вътрешните морски пътища и пристанищата на България, както и проекта за Закон за устройството на българското черноморско крайбрежие. На дискусията присъстваха представители от страната на бизнеса-председателят на БАКБА Свилен Крайчев, капитан Лъчезар Братоев председател на Българската асоциация на яхтените пристанища, представители от БАН и други.

Дискусията се обезсмисли заради отсъствието на поканените страни от парламентарни комисии и депутати, имащи отношение към проблематиката. Областния управител на Варна Петър Кандиларов, заяви, че е разочарован от липсата на присъствие на поканените страни и допълни, че Румъния трябва да ни служи за пример, защото малкото пристанище Констанца, далеч надминава пристанищата във Варна и Бургас.
От името на участниците в дискусията и организаторите ще бъде изпратено комюнике по проблема до Министерски съвет. Кандиларов заяви, че ще дава документа на всеки министър или депутат с който се срещне. Комюникето ще бъде предадено и на президента на България Георги Първанов.

Законът за морските пространства, чиято първа редакция е приета през 2000 година е несполучлив опит да се създаде закон. Потвърждение за подобна констатация е обстоятелството, че този закон вече е претърпял осем изменения и едно решение на Конституционния съд с негативни за закона последици, се казва в комюникето. Участниците се обединиха в три основни момента. Първият момент е преодоляването на правните негативи на Закона за морските пространства и създаването на три отделни закона-за морските пространства, за правния режим и корабоплаването по българския участък на река Дунав, и за пристанищата.

Разработването на Закона за устройство на българското черноморско крайбрежие да се осъществява с подготовката на Закона за морските пространства и за пристанищата. Работата по тези проекти трябва да излезе от тесните рамки на двете ведомства-Министерството на транспорта и МРРБ ида се изнесе на междуведомствено ниво, за да бъдат отстоявани интересите на крайбрежните общини, широката морска общественост, науката и други заинтересовани лица, сочи още комюникето.

Златко Бакалов от Асоциацията на частните пристанища предложи да бъде създадена работна група, която да се занимава с проблематиката и да отстоява позициите в документа пред Народното събрание. Кандиларов подкрепи идеята, и съобщи че трябва да се започне работата в тази насока. Работната група ще бъде ръководена от проф. Иван Лазаров от Института по морско право и логистика при Варненския свободен университет. Според председателят на БАКБА Свилен Крайчев е нужно създаването на революционен закон, защото българските пристанища изостават много от останалите пристанища.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |