До 25 март земеделските производители подават заявления за целева субсидия
Тази година земеделските производители ще получат финансово подпомагане по схемата за единно плащане на декар, след като идентифицират обработваемите от тях площи в Общинските земеделски служби, съобщи зам.-министър Светла Бъчварова след заседанието на УС на Държавен фонд „Земеделие” /ДФЗ/. Новият механизъм за финансово подпомагане значително ще облекчи условията, реда и начина, по който субсидиите ще стигат до фермерите, защото ограничението за размера на подпомаганата площ отпада, изтъкна зам.-министър Бъчварова.
Досега селските стопани можеха да кандидатстват за държавно подпомагане само с до 6 хил. дка площ, за които се даваше твърда сума за декар, каза изпълнителният директор на ДФЗ Асен Друмев. Той подчерта, че отпадането на ограничението ще доведе и до премахване на напрежението, което винаги се създаваше, защото фондът разпределяше конкретната финансова линия между областните си служби. Те на място набираха заявления до изчерпване на отпуснатите им средства и принципът бе “първият печели”. Тази година ДФЗ ще отпусне за пролетните култури 10 млн. лв., а за есенните – 21,5 млн. лв. за цялата страна, обясни Друмев.
Идентификация на ползваните от земеделските производители площи ще се извършва по Картата на възстановената собственост /КВС/ или ортофотокартата в Областните дирекции „Земеделие и гори” или съответните общински служби по земеделие и гори по местонахождение на земеделските земи, най-късно до 10 май 2006 г. Идентификацията на площите ще се удостовери със Служебна бележка, подписана от експерта, отговорен по регистрацията, началника на общинската служба по земеделие и гори, кмета на населеното място и директора на ОД „Земеделие и гори”.
Земеделските производители ще трябва да подадат в общинските служби по земеделие и гори в срок до 25 март 2006 г. заявление за Намерение за участие в Целевата субсидия за подпомагане производството на пшеница, царевица за зърно и маслодаен слънчоглед, реколта 2006 г. Заявлението трябва да се попълни в 2 екземпляра - за областната дирекция на ДФ „Земеделие” и общинската служба по земеделие и гори. В него земеделските производители следва да посочат размера на площите, които ще засеят с пролетни и есенни култури.
Реалното изплащане на средствата ще става обаче само след като тройна проверка се убеди, че декларираните площи, които са финансирани от фонд “Земеделие”, наистина са засети, уточни Друмев. Инспекция ще правят поотделно екипи на фонда, на областната служба по земеделие и гори и от общинската агрокомисия.
През тази година са увеличени финансовите ресурси за Националния генофонд – с 15 на сто до 7 млн. лв., и за птицевъдите с повече от шест пъти. Досега те са получавали около 450 хил. лв., сега ще им бъдат отпуснати 3 млн. лв., каза , зам.-министър Светла Бъчварова.