В новините
 
02.03.2006 08:53   Новината е видяна 3986 пъти
Близо три пъти по-скъп интернет ползват потребителите извън София
Цените на интернет в София са драстично по-ниски, в сравнение с тези в останалата част на България. За достъп чрез LAN един килобайт за секунда (kb/s) скорост към интернет струва средно 0,69 лв, докато средното ниво за страната без столицата е 1,83 лв. за kb/s, или 2,7 пъти по-скъпо.

Интересно изключение е Монтана, където единственият анализиран доставчик предлага LAN интернет по 0,25лв. за 1kb/s.

Това показва анализ на Георги Георгиев, мениджър Blog.bg, изготвен въз основа на статистическо проучване сред доставчици на LAN, кабелен и безжичен интернет и изследване на ценовите им листи. Част от анализа бе представен на днешната пресконференция на Инвестор.БГ, която е собственик на Blog.bg.


Събраните данни включват минималните цени и скорости на достъп, при които е възможно ползването на услугата. В по-малките градове, където има по-малко доставчици и където най-ниските тарифни планове започват от скорости от порядъка на 4kb/s и по-малко, са взимани и следващите тарифни планове, докато се стигне до скорости, отговарящи на минималните изисквания от 16-32 kb/s за международен трафик.


Що се отнася до цените за достъп до BG Peering (достъп до сайтове, чиито сървъри са в България), разликите са още по-големи. Докато в София средно цената при LAN мрежите е 0,07 лв/kb/s, то средната цена, която плащат в останалата част на България е почти 18 пъти по-висока – 1,25 лв. за 1 kb/s.


Разликата между средната цена за международен интернет и средната цена за BG Peering е 57 стотинки на kb/s. (международен – 1,79, BG Peering – 1,20 лв. за 1kb/s).


Прави впечатление, че при достъпът чрез кабелен интернет (по коаксиален кабел, използван от доставчиците на кабелна телевизия), разликите са значително по-малки. За София средно цената е 1,22 лв. за 1kb/s, докато за страната, но без София, е 1,93 лв. за 1kb/s, или 1,6 пъти повече. Това без съмнение се дължи на по-евтината поддръжка на съоръженията, тъй като едни и същи кабели се ползват за кабелна телевизия, кабелен интернет и телефония.


Предвид цифрите, изнесени по-горе, цените, които крайните потребители заплащат за mb трафик (извлечени от тарифите, при които се заплаща за определено количество трафик) изглеждат парадоксални. В София, където един мегабайт трафик струва средно 0,016 лв. по предплатена тарифа, средната цена на 1 kb/s скорост на трансфер е 0,69 лв. В Горна Оряховица цената на един мегабайт трафик при предлатените тарифи струва на потребителя само 0,013 лв., но пък ако той реши да ползва неограничен трафик, се оказва, че средната цена за kb/s е над два пъти по-висока от тази в София – 1,55 лв./kb/s.


Още по-парадоксално е положението във Велико Търново, където по предплатена тарифа 1 mb трафик струва 0,014 лв., а при неограничен трафик 1 kb/s струва средно 2,53 лв. В Перник пък 1 mb трафик струва средно 0,015 лв., а 1 kb/s трансфер в интернет е на средна цена 3,13 лв.

В проучването не са засегнати цените, на които може да се ползва ADSL и сателитен интернет. Не е разглеждан и достъпът до Dial-Up интернет, тъй като скоростите и качеството на връзката, както и цените, се считат за неприемливи.



Въпреки разликата в цените и все още неизгодните условия за достъп на много места в страната, интернет потребителите непрекъснато се увеличават – и в национален, и в световен мащаб. Според данни на сайта Internetworldstats.com през последните пет години (2000-2005 г.) броят на ползващите глобалната мрежа в България е нараснал с 411,6% до 2,2 млн. души, като пенетрацията на интернет достъпа у нас в края на миналата година е 28,5%. Това заяви на пресконференцията на Инвестор.БГ АД Ангел Милев, мениджър Нови проекти в компанията.

В съседните Гърция и Турция растежът за периода е от съответно 280 и 517 на сто до 3,8 млн. и 10,7 млн. души при пенетрация от 33,7% и 13,7%. В Румъния увеличението на потребителите е от 517,5 на сто до 4,9 млн. души (пенетрация от 23,2%).

От страните-членки на ЕС най-висока пенетрация на интернет достъпа има в Малта (78,1%) и Швеция (74,9%), а най-малка – в Латвия (28,3%).

Най-слабо се използва интернет в Европа в Албания, където пенетрацията е едва 2,4%, а интернет потребителите към края на 2005 г. са 75 хил. души, което представлява покачване от 2900% спрямо 2000 г.






Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |