Бизнесът бесен на депутатите
Предприемачът Ваклин Стойновски, който вчера алармира медиите за опасността да изгубим 2 млрд.лв. от изненадваща поправка в проектозакона за Черноморското крайбрежие, разпрати открито писмо до държавните и местни институции. Промяната в текста на бъдещия нормативен акт е била приета на заседание на парламентарната комисия по местно самоуправление преди две седмици и вече е докладвана от председателя й Ремзи Осман за гласуване в пленарна зала.
Опасенията са, че икономиката на Бургас може да бъде подложена на срив с въвеждането на ограничения на строителството в 500-метровата зона край морето чрез занижаване на етажността и плътността на застрояване. Най-засегнати ще бъдат кварталите Сарафово и Крайморие, бъдещият тузарски комплекс „Кьошето" до солниците, райони от „Лазур" и покрай „Фердинандова", „Булаир", както и терените в идеалния център около хотел „България".
Бизнесменът Стойновски, който пръв разбрал за подготвяната депутатска секира, обяви вчера, че пуска горещ телефон 0885 99 99 31, на който всеки засегнат от поправката може да потърси квалифицирана юридическа помощ.
Започват срещи между собственици на терени в зоните, които попадат под ударите на поправката, а заедно с обсъждането ще върви и подписка срещу предложението за изменение на проектозакона.
Следобед бургаският депутат от НДСВ Ангел Тюркеджиев, който е член на комисията, успокои страстите с допускане, че може да преразгледат проблема отново на заседание до две седмици.
Отворено писмо на Ваклин Стойновски четете на стр.4-5
Бургаският депутат Ангел Тюркеджиев:
- Господин Тюркеджиев, защо така тихомълком беше приета тази поправка, Вие сте наш депутат, очаквахме най-малкото да ни предупредите какво се готви?
- Днес/вчера/ поотделно групите на НДСВ, БСП и ДПС коментираха този проблем, има голям отзвук, посветихме целия си преди обед на темата. По всяка вероятност ще се върне старият вариант, внесен от Министерския съвет - да бъдат изключени урбанизираните територии - това не са само Бургас и Варна, но и останалите малки градове Царево, Созопол и т.н., селата, курортите.
- Вие сте стриктен в изпълнението на задълженията си като депутат, известно ми е, че нямате нито едно отсъствие от заседание на комисията по местно самоуправление, ръководена от Ремзи Осман. Кой инициира промяната в текста, кой я внесе?
- Това предложение дойде цялостно от комисията. Текстът е много сериозен. Например един обикновен човек е притежавал парцел до морето, той има трима-четирима наследници, сега имат възможност да си го застроят. И според подробния устройствен план на града или селото може да вдигнат 3-4 етажа, но ограничението ще намали площта повече от половината...
- Не казахте кой настояваше за тази поправка.
- Казах, че е единодушно решение на комисията. Трудно ми е да говоря, без да разполагам със стенограмите от заседанието.
- Кога ще постъпи тази поправка за гласуване в пленарна зала?
- Вероятно при тези обстоятелства няма да се стигне дотам. Защото има нагласа отново проблемът да бъде внесен в самата комисия и да бъде подложен на ново обсъждане и гласуване вътре в нея самата. По всяка вероятност ще отпадне. Но ще остане другият голям проблем - чия да е собствеността на плажовете. По него има много напрежение.
- Кажете дали са предлагани подкупи в комисията, за да се промъкне тази поправка, придобила скоростно наименованието "Осман".
- Категорично не. Мен лично ме засипват непрекъснато с обиди, че съм лобирал плажовете да се предадат на общините, понеже съм получил подкупи от кметовете. Аз отстоявам тезата, защото 20 години съм работил в крайморска община и зная най-добре кой може да е най-добрият стопанин на съответната ивица. Просто отстоявам предложението на Асоциацията на черноморските общини в България, то е и на областната управа в Бургас.
- Питам конкретно - кога ще заседава парламентарната комисия по местно самоуправление, регионално развитие и благоустройство по проблема с поправката?
- Утре/четвъртък/ се събираме, за да гледаме регистъра на професионалните организации в строителството и по време на това заседание ще се разбере кога ще преразгледаме тази поправка. Според мен ще стане до две седмици.
- Значи Вие я приемате като едно недоразумение, което може да се поправи?
- Не е недоразумение. Защото в крайна сметка имаше много колеги, които искаха това ограничение за 500-те метра, това са все почтени хора, загрижени за масовото презастрояване на морското крайбрежие. Те защитаваха най-вече интересите на бургазлии и варненци, които имат приморски паркове и там населението иска повече въздух, пространство. Постройки от 7-8 етажа, една до друга, наистина биха създавали екологичен и здравословен дискомфорт. Идеята беше да се намали интензитетът, гъстотата, височината на застрояването в тези 500-метрови зони край морето.