Шпигел: Крият опасна авария в АЕЦ "Козлодуй"
Българската АЕЦ в Козлодуй е била винаги досега обект на ожесточени протести от страна на природозащитници, пише в днешното си издание германския седмичник “Шпигел”.
Според изявление на българския атомен физик Георги Касчиев след повреда в главната охладителна помпа, системата за бързо изключване на пети блок не се е задействала. От 60 контролни пръчки, които е трябвало да прекратят процеса по разпад на атомите, само 22 са се намирали в положение на висене. Най-малко 6 часа са били необходими докато бъде охладен напълно реакторът.
Касчиев би трябвало да знае много добре за какво говори, тъй като е бил един от ръководителите на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели и е работил 17 години в АЕЦ Козлодуй. Днес българинът работи в института за изследване на риска в университета във Виена.
“Централната система за сигурност не се е задействала”, каза Касчиев, като сравни инцидента с това да се кара автомобил на пълна мощност без спирачки. Отказ на реактор от типа ВВР 1000 е изключително опасно, тъй като при големи пробиви трябва да се изключи системата, за да се предотврати прегряването на горивните пръти. Ако не се е стигнало до бързо изключване на системата, катастрофата е щяла да бъде необратима, смята Касичев.
Според германския ежедневник “Тагесшпигел” Комитетът за използването на атомната енергия за мирни цели е информирала твърде късно Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) като е определила аварията с показател 0 по 8-степенната скала. Това съответства на събитие с минимално значение за сигурността на системата.
Според българските власти отделни елементи в системата за сигурност са били ремонтирани. Според Касчиев обаче с това съобщение се подценява значимостта на проблема. Щом може да се появи такъв проблем, значи не съответстват елементите за анализ на сигурността, предупреждава Касчиев. Българските власти въпреки многократно отправените запитвания от страна на “Тагесшписел” са отказали да предоставят допълнителна информация по случая.