Проектът “Жизнени градове” и в Бургас
Днес в Бургас започна Международен семинар, организиран от Община Бургас и фондация “Зеленият Бургас”, в рамките на европейския проект “Жизнени градове”.
Проектът се реализира под ръководството на асоциацията ЕВРОГРАДОВЕ, със седалище в Брюксел с партньори Холандско Министерство на жилищното строителство, пространственото планиране и екологията, Институт за градски и регионални проучвания - Холандия, Изследователски институт за устойчиви градове - Обединено кралство, Хага, Нюкасъл, Бристол, Венеция, Лил, Бургас, Олборг, Малмьо, Копенхаген.
Приоритетна тема на стартиралият форум е подготовката на планове за управление на градската среда.
Целта на проекта е да улесни обменът на опит между местните власти и да ги насърчи и подкрепи в усилието им за разработване на планове за местно устойчиво градско развитие.
Тази цел трябва да бъде достигната чрез разработването на ясни насоки, базирани на практиката и възникналите трудности, както и чрез провеждането на тематични семинари, по време на които се обменя опит и се укрепва сътрудничеството между градовете.
“Жизнени градове” е проект, който цели подобряването на качеството на живот в градските райони.
Той е организиран около проучването на добри практики.
Благодарение на познанията, придобити от тези добри практики и приноса от страна на проучващите групи хора, участващи в проекта, ще бъдат разработени последователни и ефикасни насоки за градовете.
Тези насоки, наречени “Примерен план”, ще подчертаят ключовите въпроси, които трябва да се имат предвид при съставянето на плана за устойчиво управление.
Проектът е предназначен да подпомогне градовете в техните усилия, насочени към създаване на устойчив и жизнен град, в който са интегрирани всички политики.
За местните власти става все по-важно да инвестират в устойчивото развитие.
Всеки град се сблъсква с екологични, социални и икономически трудности, които трябва да се преодолеят по устойчив начин.
За момента в градовете все още екологичното управление е на ниско ниво и липсва стратегическо планиране, което води до понижаване качеството на живот на местно ниво.
Интегрирането на въпроси, свързани с околната среда, в обществената политика е от основно значение и може да се постигне най-добре чрез изработването на планове за устойчиво градско управление.
За да бъдат достигнати целите на проекта, добрите практики, подбрани от партньорите в проекта, ще бъдат подробно дискутирани по време на тематичните сесии. Тези сесии ще бъдат насочени към интегрирането на въпросите, свързани с околната среда, в процеса на градско планиране, качеството на градския живот, законодателния контекст и въпросите, свързани с участието.
От практическите и теоретичните знания ще бъдат придобити уроци и общи препоръки, за да се състави “Примерния план”.
Той ще се състои от концепция на управленски план за градска устойчивост, който ще помогне на градовете да тръгнат към устойчиво и жизнено бъдеще.
Очаква се страните от ЕС да започнат да разработват своите индивидуални управленски планове за градска устойчивост с помощта на насоките, разработени по време на проекта.
Тези планове ще бъдат насочени към въпросите, свързани с околната среда, а едновременно с това ще представят нещата цялостно в перспектива.
Очаква се градовете-партньори да приемат такъв план към края на проекта.