Йоан Костадинов участва като в Пленарната сесия на Комитета на регионите в Брюксел
На 14 и 15 юни, по покана на г-н Мишел Делибар, Президент на Комитета на регионите в Европейския съюз, кметът на Община Бургас г-н Йоан Костадинов участва като наблюдател в 65-та Пленарна сесия на Комитета на регионите в Брюксел.
В кулоарите на Европейския парламент преди пленарната сесия, кметът Костадинов и г-н Делибар се срещнаха и разговаряха като съмишленици. Преди сесията, бургаският кмет присъства и на редовната среща на групата на Партията на Европейските социалисти /ПЕС/ в Комитета на регионите , председателствана от г-жа Мерседес Бресо.
На срещата бе обсъдено становището на групата, относно новата политическа ситуация след местните избори в повечето от страните –членки на ЕС.
Направена бе равносметка, че в 13 от общо 25 –те страни членки, социалистите и социалдемократите участват в правителството на национално и регионално ниво. Г-жа Бресо подчерта, че това е ясно послание за доверието на гражданите към европейската левица и очакванията им за една „социална Европа”.
Представен бе и заключителният документ от извънредната среща на групата в Бордо,Франция през м. май т.г. за ролята на местните власти при разработването и реализацията на програмния документ на Европейската комисия , т.нар. „План Д –Демокрация, Диалог, Дебат” и необходимостта от включване и на четвърто измерение в него – Децентрализация . Това становище на Групата на ПЕС бе докладвано и на Пленарната сесия.
Основен акцент през първия ден на сесията бе участието на г-жа Данута Хубнер , еврокомисар по регионалната политика.
По време на дискусията г-жа Хубнер подчерта намерението на Европейската комисия да настоява пред националните правителства за предоставяне по-голяма свобода на местните власти при управлението на средствата от структурните фондове на Европейския съюз.
Заключителното изказване на срещата бе на г-жа Марго Валстрьом, вицепрезидент на Европейската комисия: „Европа трябва да гледа напред и да престане с носталгията си, ако иска да преодолее своята „Конституционна тъга” и да достигне до своите граждани.
Това бе призив да се предостави на местните власти възможност да играят по-голяма роля при разработването и въвеждането на комуникационната стратегия на общността.