83,7% смятат, че в Бургас сред младите хора съществува проблем с употребата на наркотици
Световната здравна организация отбелязва 26 юни като Световен ден за борба с наркотиците.
Употребата на психоактивни вещества е проблем, който придобива все по-мащабни размери.
Тревожен е фактът, че нараства броят на младите хора в нашата страна, станали жертва на наркотиците.
Като честа причина за това се явява недостатъчната информираност по отношение вредното им въздействие върху здравето, както и липсата на информирана готовност за вземане на правилни решения.
Наркотиците са субстанции, които се намесват в обменните процеси на тялото, влияят върху настроението, възприятията и поведението и към тях се развива зависимост.
В групата на наркотичните вещества влизат не само нелегалните наркотици, като хероин, кокаин, марихуана, екстази, ЛСД, но също така и легалните, като никотин, алкохол и др.
Анализът на данните от анкетно проучване за нивото на познанията, нагласите и употребата на наркотици, проведено от дирекция “Опазване на общественото здраве” през учебната 2005/2006 г., потвърждава наличието на ученици от Бургас, употребяващи цигари, алкохол и наркотици.
Анкетирани са 228 ученици от 4 бургаски училища на възраст между 14 и 19 години.
От изследваните лица 83,7% смятат, че в Бургас сред младите хора съществува проблем с употребата на наркотици.
Според 37,2% от изследваните лица този проблем съществува и в собственото им училище.
Младите хора показват значителна толерантност към употребата на различните психоактивни вещества, особено легалните.
По отношение на употребата на алкохол и цигари от време на време, одобрение изказват съответно 61,3% и 55,1% от учениците.
Не малка част подкрепят и редовната употреба на алкохол (19,6%) и цигари (38,7%).
Прави впечатление, че всеки десети ученик не може да прецени дали одобрява или не употребата на алкохол и цигари.
Вероятно това е в резултат на широкото разпространение на тютюнопушенето и употребата на алкохол в нашето общество, както и високата обществена толерантност към употребяващите.
14,3% от анкетираните приемат употребата на марихуана от време на време, а 7,7% - и на други наркотици.
И в двата случая това са предимно ученици от 10 и 11 клас.
Редовната употреба на марихуана се допуска от 8% от участвалите в допитването, а 4,9% одобряват и редовната употреба на други наркотици.
Основните причини за употребата на наркотични вещества от млади хора, според учениците най-вече са: любопитството (88,2%), желанието за бягство от проблемите (60,5%) и търсенето на нови преживявания (41,2%).
Други чести причини са: конфликти с родителите (30,3%), натиск от страна на връстници (28,9%), справяне с комплекси (19,3%), скука (14%).
Едва 15% от изследваните лица смятат, че никой от приятелите им не е опитвал някакъв вид наркотик, докато общо 38% са на мнение, че голяма част или почти всички от приятелите им са опитвали (това са предимно ученици от 10 и 11 клас и в по-малка степен от 9 клас).
Според 63,2% от анкетираните е лесно един ученик да си набави някакъв наркотик. На всеки втори поне веднъж му е предлагано да експериментира с дрога.
По отношение употребата на алкохол половината (47.4%) от участвалите в изследването консумират алкохол и само 12,3% въобще не са опитвали алкохолни напитки.
57 % от анкетираните са пушачи, като това е по-често явление при момчетата – 61.5%, отколкото при момичетата (46.5%). 29,4% - никога не са пушили или са опитвали по веднъж.
Като най-често използвани наркотици от учениците са марихуана, комбинацията алкохол и медикаменти, кокаин, амфетамини и екстази.
За експериментиране с наркотични вещества споделят повече ученици от 10 и 11 клас.
Поне веднъж в живота си са употребили марихуана – общо 27,2% от учениците.
Алкохол и лекарства са опитвали 9,3% , кокаин – 7%, екстази – 6,6% , амфетамини – 6,5% и хероин – 1,3% от изследваните ученици.
Данните показват една обезпокоителна тенденция, въпреки относително добрата осведоменост за възможните последици от употребата на наркотични вещества.
Като най-популярни и значими сред младите хора се очертават следните последици от употребата на дрога: здравословни проблеми (84,1%), смърт (82,2%) и семейни проблеми.
По-голямата част от учениците са готови да потърсят помощ и подкрепа за себе си или свой приятел, ако има проблеми с наркотиците.
Най-голям процент от изследваните лица (31,1%) допускат, че биха се обърнали първо към родителите си или тези на приятеля, който злоупотребява.
Младите хора (81,6%) категорично са на мнение, че е добре в училище да има часове, в които да се разговаря открито по въпросите, свързани с употребата на наркотици съобщиха още от РИОКОЗ Бургас.