Съдът в Триполи заседава по СПИН делото
Наказателният съд в Триполи ще заседава за четвърти път по делото срещу българските медици и палестинския лекар Ашраф Хаджудж. Очаква се най-сетне прокурорът да представи обвинителния акт. При възобновяването на процеса на 11 май тази година либийският защитник Осман Бизанти коментира пред Дарик радио, че обвинението в умишлено заразяване с вируса на спин на повече от 400 либийски деца, както и по-леките обвинения срещу медиите, остават.
Интересите на българските медици в съдебната зала ще бъдат представлявани от адвокатите Осман Бизанти и Пламен Ялнъзов. Пред Франс прес либийският защитник прогнозира, че днес заседанието на Наказателният съд ще бъде отложено и ще бъде подновено след две седмици, когато ще бъдат изслушани 14 нови свидетели. Ако все пак заседание има, съдът трябва да се произнесе по искането на българските медици да бъде назначена нова международна експертиза, която да установи причините за възникването на СПИН епидемията в Бенгази през 1899 г.
До момента в документите по делото има две взаимно изключващи се медицински експертизи - тази на професорите Монтание и Кулици доказва, че е пидемията е следствие на вътреболнична инфекция. Извъдът на либийските специалисти е, че виновници за епидемията са умишлените действия на българските специалисти.
Възможно е Наказателният съд в Триполи да излезе с решение и по съдебно-медицинската експертиза, свързана с установяването причините за белезите по телата на подсъдимите медицински сестри.
На предишното заседание съдията призова защитата да уточни начините, по които българките са били измъчвани, както и периодът от време, в който спрямо тях е прилагано насилие./dnesplus.bg/